Je možná Přefakturace v DPH?

Vytvořeno | Květen 24, 2017

Existuje uskutečněné plnění, u kterého plátce DPH neodvede daň z přidané hodnoty na výstupu? ANO! 🙂

Zákon o DPH

Jedná se o velmi specifické ustanovení § 36/11 zákona o DPH.

Existují však striktní podmínky – tento plátce:

  • neuplatní daň na vstupu, a
  • „nezdraží…“, nezvýší cenu,
  • jedná se o „plnění“ vynaložené jménem a na účet jiné osoby.

Je to trochu komplikované?

ANO, je tomu tak, ale vysvětlíme si přefakturaci v DPH na jednoduchém vzorovém příkladu.


Plátce DPH – Realitní kancelář zajišťuje prodej nemovitostí. Za klienta uhradí náklady na právníka – faktura je na 20 000 Kč plus DPH. Jde samozřejmě o služby pro Klienta, proto může realitní kancelář použít „přefakturaci v DPH“.


Důležité je, že tento postup je legitimní i v situacích, když by výše uvedené právní služby pro Klienta zajišťovat třeba Advokát – neplátce DPH. 🙂

Dotaz na BLOGu

Reagujeme také na konkrétní dotaz – vlastně jde o služby v EU – je možná přefakturace?

Nahlédneme-li:

  • do tuzemského zákona o DPH, a
  • Směrnice EU, čl. 79 (zde podmínka účtování „o průběžných položkách“),

omezení nenacházíme. 🙂

Jeden komentář k “Je možná Přefakturace v DPH?

  1. Paní Blanka Post author

    Paní Blanka:
    Dobrý den,
    obdrželi jsme fakturu za tisk a instalaci nápisu na budovu. Uplatnili jsme si DPH a zaúčtovali na 548 náklady k přefakturaci. Jakmile bylo rozhodnuto, že přefakturace bude na dceřinou společnost, tak jsme vystavili fakturu ZD + DPH, tak jak bylo u přijaté faktury a zaúčtovali na 648 jiné výnosy přefakturace.
    Je toto správně? Takto postupujeme i při službách jako je elektřina, voda a plyn.
    ADKA:
    ANO, jedná se o jednu z variant, více viz články připravené na příští týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *