Musí být „cestovné“ fakturováno s DPH?

Vytvořeno | Prosinec 13, 2012

Nebo lze takové položky přefakturovat mimo daň z přidané hodnoty?

„Cena“ poskytnutého plnění

Předpokládáme, že jeden podnikatelský subjekt poskytl druhému poradenské služby, například kontrolu sběru dat.

Uvedeme si jeden typický příklad, který se objevil na naší adrese blog@adka.cz.


Ve smlouvě byla sjednána cena služby, například 10 000 Kč v úrovni bez DPH. Samostatně bylo dohodnuto, že poskytovateli služby přísluší další odměna, „cestovní náhrada“ (nebo se často uvádí „cestovní výlohy“, „dopravné“) například 9 Kč na jeden kilometr.


Co vše musí být zdaněno?

Na otázku, kolik činí „cena“ poskytnuté služby pro daň z příjmů a daň z přidané hodnoty, existuje možná překvapivě jednoduchá odpověď.

Je-li cestovné například za 100 km, celková cena (základ DPH) je 10 900 Kč plus DPH.


Jednoznačně jsou jakékoliv vedlejší náklady součástí celkového plnění. Není vůbec podstatné, že pro poskytovatele služby uskutečnil třeba jeho zaměstnanec na základě cestovního příkazu služební cesty – to je vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.


Nezapomínejte  na to, že obecná kritéria pro tzv. „přefakturaci“ v zákoně o DPH podle § 36/11, jsou velmi přísná. Viz například článek:

Na druhé straně je běžné, že nejsou dodržována a z předmětu daně z přidané hodnoty se vylučují plnění, která tam mají být.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *