Náklady na lékařské prohlídky

Vytvořeno | Prosinec 11, 2019

Reagujeme na aktuální dotaz, který se týká případů, kdy zaměstnavatel hradí budoucím zaměstnancům náklady na lékařské prohlídky.

Řešíme, jestli:

  • Je možné tyto položky uznat jako daňový náklad (vznikly před dnem nástupu do zaměstnání)?
  • Zda jde o příjem osvobozený od daně u zaměstnanců?

Teorie

Zákon pamatuje na obdobné situace v obecné rovině v § 24/2/j/2, a v Pokynu D-22 se přímo uvádí, že daňově účinné jsou:

  • „…výdaje na pracovnělékařské prohlídky podle zákona o specifických zdravotních službách“.

Jedná se o zákon č. 373/2011 Sb.


Pro osvobození od daně z příjmů u zaměstnanců se můžeme odkázat na § 6/9/d/1 ZDP.


Praxe

Domníváme se, že se skutečně jedná o daňové náklady, většinou jde o splnění hygienických aj. předpisů na straně zaměstnavatele.

  • Nevadí, nakonec je to logické, že prohlídka proběhla před nástupem do zaměstnání.
  • Zaúčtujeme náklady na MD 518, nepovažujeme tyto případy za součást benefitů pro zaměstnance.

Naše RADA

V dotaze je zmínka o „…měli další související výdaje…“.

Také pro tyto výdaje by měl platit výše uvedený závěr, prohlídky absolvuje budoucí zaměstnanec výslovně na přání zaměstnavatele (pro něj je to povinností doložit, že má vše v pořádku). Doporučujeme kontrolovat přiměřenost dalších nákladů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *