„Nová“ pravidla pro Audit?!

Vytvořeno | Březen 9, 2017

Zkontrolujte si, jestli Vaše účetní jednotka má/nemá povinnost auditu účetní závěrky!

Kritéria se (ne)změnila!? 🙂

Jsou stejná jako dříve: Rozvaha/40 Mio Kč, Obrat/80 Mio Kč a počet 50 zaměstnanců, ALE…


Nová je metodika zjištění hodnoty Aktiv z rozvahy, nejde již o částku „brutto“. Bere se v úvahu částka „netto“ podle § 1d/1 Zákona o účetnictví.


🙃

Výpočet je komplikovaný, protože přechodná ustanovení neobsahují samostatný bod k testování kritérií pro audit.


Pokud řešíme otázku povinného auditu za účetní období kalendářní rok 2016, měli bychom posuzovat kritéria nyní platná.

SRO má hodnoty za rok 2015:

  • brutto rozvaha 42 Mio Kč, netto 38 Mio Kč. Obrat je 82 Mio Kč a 32 zaměstnanců.

Za rok 2016 jsou k dispozici údaje:

  • brutto rozvaha 44 Mio Kč, netto 42 Mio Kč. Obrat je 90 Mio Kč a zaměstnanců je stejně.

Podle nových kritérií nepodléhá SRO auditu (podle starých by to bylo naopak!).


Nejsou splněny parametry za rok 2015.

Audit a termín daňového přiznání

Připomínáme, že auditovaný „poplatník“ podává daňové přiznání za kalendářní rok 2016 až 3. července 2017.

2 komentářů k “„Nová“ pravidla pro Audit?!

  1. Paní Lenka na FB Post author

    Dobrý den, je dost nejasný výklad u neziskovek, kdy by snad v případě dotací, měl být proveden audit, i když nedosahuje limitů. Je to pravda?

  2. ADKA Post author

    Podmínky pro „povinný“ audit dotací stanoví vždy poskytovatel. Nejedná se však o standardní audit účetní závěrky podle § 20 Zákona o účetnictví, ale tzv. Audit pro zvláštní účely, byť je předmětem třeba účetní závěrka za kalendářní rok – ale s akcentem, zda byly dotace správně čerpány. Proto se zpravidla nejedná o audit „ze zákona“ v kontextu § 136/2 Daňový řád, a DPPO za loňský rok se musí podat v běžném termínu do 3. 4. 2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *