Nové auto a nárok na daň z přidané hodnoty (1)?

Vytvořeno | Srpen 5, 2019

JAK je to s DPH při pořízení osobního auta do firmy – ať už podnikání fyzické nebo právnické osoby? Tyto dotazy se pravidelně opakují.

Teorie

Opravdu není rozdíl mezi tím, jestli je či není plátce fyzickou nebo právnickou osobou. 🙂


Nárok se uplatňuje standardně podle § 72 a násl. zákona o DPH.


Kritéria

Je jednoduché, všichni jsme si na něj zvykli, testujeme počet kilometrů pro soukromé a služební účely – hovoříme o poměrném koeficientu podle § 75 ZDPH.

Praxe

Běžně se vyskytují následující situace:

  • Referentovi bylo pořízeno nové auto, podle předchozích zkušeností (údajů) bylo využíváno pro podnikání 80 %, zbývajících 20 % pro soukromou potřebu. Při nákupu nárokujeme samozřejmě 80% DPH.
  • Jestliže celkové DPH na vstupu bylo 100 000 Kč, nárok je ve výši 80 000 Kč.

Na konci roku ověříme použití podle skutečností, je-li rozdíl více jak 10 procentních bodů, reklasifikujeme původní nárok – buď je vyšší, nebo nižší (tato úprava je samozřejmě povinná).


Naše RADA

Zítra si vysvětlíme, jak je to s kontrolou využívání osobního auta v dalších letech! 🙂

Jeden komentář k “Nové auto a nárok na daň z přidané hodnoty (1)?

  1. Paní Jana

    Paní Jana:
    Jak tuto poměrnou část uvést do kontrolniho hlášení? Když nebude částka DPH souhlasit s daňovým dokladem a bude pokrácena. Děkuji
    ADKA:
    Odpověď (řešení) uveřejníme ještě tento týden, ve čtvrtek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *