Optimalizace DPH a KH?

Vytvořeno | Leden 23, 2018

Titulek se Vám může zdát zavádějící, ale určité možnosti plátce daně z přidané hodnoty má! 🙂

Zdaňovací období

Jen ve vybraných případech má plátce právo volby mezi měsíčním a čtvrtletním zdaňovacím obdobím podle § 99a zákona o DPH – neboť v § 99 je a priori nařízeno období měsíční.

Nový plátce DPH?

Viz aktuální dotaz na BLOGu:

  • ALE nový plátce daně z přidané hodnoty, ač má malé obraty, je zaskočen, že má povinně kratší měsíční zdaňovací období.

DP DPH a KH

Máte-li splněny parametry pro čtvrtletní období – Váš obrat nepřesáhl hodnotu 10 000 000 Kč aj. – změnu si zařiďte! 🙂


Nejedná se de facto o žádost, ale je povinnosti o změně zdaňovacího období informovat správce daně, a to nejpozději do 31. 1. 2018!


Výhoda je zřejmá – mimo jiné, jste-li fyzickou osobou, nebudete mít povinnost podávat kontrolní hlášení každý měsíc. 🙂

Forma „žádosti“

Nejjednodušší je, když na formuláři DP DPH za poslední zdaňovací období loňského roku zaškrtnete příslušné políčko v záhlaví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *