Paušál nebo prokázané výdaje v DPFO?

Vytvořeno | Březen 13, 2019

Zvolte si tu variantu, která je pro Vás nejvýhodnější!

Právo změny?

ANO, skutečně se můžete každý rok v § 7 (podnikání) a § 9 (nájem) rozhodnout, zcela nezávisle (*), jak si stanovíte dílčí daňový základ u obou druhů příjmů.


Tak jednoduchá je odpověď na aktuální dotaz.


(*) Omezení existuje…

Není v daních VŠE růžové… Určité limity jsou:

  • Máte-li příjmy ze společnosti (sdružení bez právní subjektivity) a spoluvlastnictví, musíte respektovat § 12 ZDP.
  • Model paušálních výdajů lze použít pouze v případě, kdy jsou příjmy a výdaje rozdělovány „…stejně…“.
  • Myslí se tím shodný podíl a příjmech a výdajích, nikoliv stejné parametry (částky) pro všechny společníky společnosti nebo spoluvlastníky.

Změna je možná, ALE…

Přecházíte-li z paušálu na výdaje prokázané, nebo naopak, musíte si ještě zkontrolovat, jestli nemáte povinnost podat dodatečné daňové přiznání za kalendářní rok 2017.


Postupuje se podle § 23/8 ZDP, daň případně nyní doplatíte – a žádná sankce Vám nehrozí.


Naše RADA

Skutečně nemusí být Vaše rozhodnutí jednoduché, nechte si optimalizaci připravit daňovým poradcem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *