Airbnb a Identifikovaná osoba DPH

Vytvořeno | Listopad 8, 2018

Doplňujeme včerejší článek a aktuální dotaz, uvádíme několik přeci jen příznivějších informací pro identifikované osoby (IdO).

IdO není plátcem DPH

A z tohoto důvodu existují v zákoně o dani z přidané hodnoty výjimky, určité úlevy.

Naše RADA

Pro identifikované osoby, registrované kvůli airbnb existují následující výhody:

 • Nemají-li v příslušném zdaňovacím období „nic“ pro DPH, daňové přiznání – tj. „nulové“ – nepodávají DP k DPH podle § 101/5 zákona o DPH: „…nesděluje tuto skutečnost správci daně…“  (na rozdíl od plátců daně z přidané hodnoty).
 • Zpravidla nepodávají souhrnné hlášení (podle § 102/1 jej zpracovává jen při plnění s místem plnění v JČS – a to § 9/1 – nejde-li v zemi příjemce o osvobozené plnění). Služba z JČS není tento případ.

Elektronické podání?

Formy podání nejsou tak striktní jako u plátce – ten musí použít elektronickou formu podle § 101a ZDPH.

Jedná se o daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, kontrolní hlášení a jiná hlášení podle § 19, přílohy k přiznání nebo hlášení.

Podle § 101a/2 to platí také pro souhrnné hlášení včetně následného souhrnného hlášení, přihlášky k registraci a změny údajů.


Výhoda pro IdO

Zde je však opět uvedena výjimka „…to neplatí pro identifikované osoby…“.


Doplňme si, že identifikovaná osoba neodevzdává kontrolní hlášení (§ 101c a násl. je pouze pro plátce).

Jeden komentář k “Airbnb a Identifikovaná osoba DPH

 1. Pan Jan

  Dobrý de
  vrtá mi hlavou, proč se jako OiD musí registrovat poskytovatel ubytování, a na druhou stranu to nikdo nepožaduje po příjemci ubytování. Neboli, když jedu třeba do USA, tak si objednám ubytování přes AirBnB. Zaplatím za ubytování a v ceně je i odměna, za zprostředkování, která jde AirBnB, fakturováno AirBnB myslím Holandsko a služba objednání dodána v ČR. Přesto nikdo nechce tuto registraci. Dokážete mne nasměrovat, kde je ten rozdíl? V obou případech konzumuji službu zprostředkování ubytování.
  ADKA
  Předpisy pro DPH mají být v EU tzv. harmonizovány – proto bude například platit od 1.4. další rozsáhlá novela zákona.
  Směrnice EU a další daňové normy jsou na stránkách EU. Zda jednotlivé členské státy „vše“ promítly do svých předpisů, neumíme posoudit (nebo jestli si naše Daňnová správá nepočíná moc iniciativně…).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *