Přefakturace ve Sdružení: ANO nebo NE?

Vytvořeno | Prosinec 6, 2018

Navazujeme na včerejší článek a doplňujeme krátký výklad k fakturaci vztahů mezi společníky – účastníky sdružení bez právní subjektivity.

Existuje přefakturace v DPH?

„ANO“, ALE 🙃 tento pojem používáme pro „přefakturaci“ podle ustanovení § 36/11 zákona o DPH. U sdružení se jedná o standardní fakturaci uskutečněných plnění.

NE, pro případy uskutečňování zdanitelného plnění mezi společníky.


DPH vs. Daň z příjmů

Důsledně rozlišujte, co u společnosti (sdružení) řešíte! 🙂


DPH

Je třeba si uvědomit, že režimu daně z přidané hodnoty podléhají pouze „transakce“ – pojem z Informace GFŘ ke sdružení – které jsou předmětem daně.

Daň z příjmů

Pro daň z příjmů se za kalendářní rok převádí náklady (výdaje) a výnosy (příjmy) mezi společníky – tím každý získá údaje pro svůj základ daně z příjmů (Fyzických nebo Právnických osob).

Tyto údaje jsou čistě evidenční, mohou, ale nemusí ani souviset s finančním vyrovnáním atd. – nejsou jako takové a priori předmětem daně z přidané hodnoty. 🙂

Faktury mezi společníky

V tomto případě daňové doklady existují, ale vždy se musí jednat o věcně doložená zdanitelná plnění.

Jeden komentář k “Přefakturace ve Sdružení: ANO nebo NE?

  1. Paní M.

    Dobrý den, jsme společnost 3 společníků s podíly 40.40,20 (máme e-schop). Unikla nám změna od 1. 1. 2019. Vedeme DE. Zadali jsme účetní kanceláři (ÚK) vypracování dodatečných přiznání DPH pro každého společníka. Společníci nemají jinou činnost. ÚK zpracovala způsobem, že vzala pro přefakturaci podílů z BILANCE příjmy i výdaje (ve kterých jsou třeba i mzdy). Dle našeho názoru je postup nesprávný, jelikož mzdy jsou bez vlivu na DPH. Prosím poraďte. Děkuji.
    ADKA:
    Každá společnost je jiná – skutečně „podíl“ na společnosti pro účely daně z příjmů sám jako takový může a nemusí být zdanitelným plněním (DPH). Více v krátkém článku publikovaném příští týden. V každém případě vše musí „na místě“ detailně posoudit Váš daňový poradce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *