PROČ je Roční koeficient DPH povinný?

Vytvořeno | Leden 25, 2019

Velmi stručně reagujeme na aktuální dotaz, který parafrázujeme v titulku článku. Nemáme pro Vás dobré zprávy, 🙃

Teorie

Nárok na odpočet DPH máme, pokud přijatá zdanitelná plnění použijeme pro ekonomickou činnost (1) – velmi zjednodušeno: pro jiná zdanitelná plnění a některá plnění osvobozená od daně (§ 72 a násl. ZDPH).

Krácení nároku je povinné, souvisí-li například přijatá zdanitelná plnění současně s výše uvedenými a také vybranými osvobozenými plněními (2), platí totiž § 51 a násl. zákona o DPH. 🙃

Praxe

Pro tyto druhé případy použijeme koeficient pro krácení nároku na odpočet DPH podle § 76 a násl. ZDPH.

Naše RADA

Jestliže jste měli v roce 2018 osvobozené nájmy, související přijatá plnění jsou podle bodu (2), krácení provádíte v průběhu roku podle svého odhadu (§ 76/7) – určíte si vlastní „zálohový koeficient“, protože z dotazu vyplývá, že dříve tomu tak nebylo (za rok 2017 neexistoval).


Krácení tak není „jen“ na konci roku „ročním“  koeficientem! 🙃


 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *