Sdružení od 1. 1. 2019 – kdy fakturovat?

Vytvořeno | Říjen 26, 2018

Konec kalendářního roku se neúprosně blíží, proto se stále častěji objevují dotazy týkající se „nového“ modelu sdružení.

Co bude platit?

Vše by nám mělo být jasné: „Každý vystupuje sám za sebe…“ – viz mimo jiné publikované články. 🙂

Aktuální dotaz:

Týká se povinnosti společníků k Finančnímu úřadu, jak mají fakturovat od Nového roku:

  • „…co učinit vůči FÚ k 1. 1. 2019, když sdružení uzavřené před 1. 7. 2017 bude nadále fakturovat a nakupovat jeden člen sdružení a na konci čtvrtletí druhému členovi vyfakturuje příjem a výdej.“

Pravidla zákona o DPH

Fakturace mezi společníky a ke třetím stranám musí odpovídat skutečnosti:

  • Rozhoduje smlouva. Je samozřejmě možné se dohodnout, že za společnost bude fakturovat třetím stranám jeden společník – a ten také bude zboží nebo služby nakupovat.
  • Plnění mezi společníky, kteří se aktivně podílejí na činnosti – uskutečňují zdanitelné (nebo osvobozené plnění), patří do DPH.

Naše RADA

Jde-li o tzv. opakované plnění – „Den uskutečnění zdanitelného plnění“ se stanovil jako poslední den kalendářního čtvrtletí – měl-li plátce DPH toto zdaňovací období. Viz dříve platný § 21 odst. 8 ZDPH.


Váš návrh – „…na konci čtvrtletí…“, máte-li skutečně zdaňovací období kalendářní čtvrtletí, je proto rozumný. 🙂


Novela ZDPH

Novela je/není mírnější (více v dalším článku v příštím týdnu a DUZP může být – jde-li o plnění poskytované „…po dobu delší než 12 měsíců…“, až poslední den kalendářního roku.

Jeden komentář k “Sdružení od 1. 1. 2019 – kdy fakturovat?

  1. Dotaz na BLOGu: Post author

    Dotaz na BLOGu:
    Jaké je tedy nové pravidlo pro „opakované“ plnění?
    ADKA:
    Článek doplníme ještě tento týden, jak jsme již slíbili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *