Sleva jen na manžela/ku?

Vytvořeno | Prosinec 13, 2018

Na jednoduchý dotaz nabízíme jasnou a krátkou odpověď. 🙂

KDO má nárok na tuto slevu?

Nahlédneme-li do platného znění zákona o daních z příjmů, ustanovení § 35ba/1/b, můžeme citovat:

  • „…slevu na manžela…žijícího s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti…pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč….“.

Druh nebo družka tak nárok na takovou slevu nemají, ač mohou splňovat zbývající dva parametry: společně hospodařící domácnost a vlastní příjmy. 🙃


Registrované partnerství

Doplňme si, že podle § 21e/3 ZDP platí:

  • „Manželem (manželkou) se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství“. 🙂

Jeden komentář k “Sleva jen na manžela/ku?

  1. ADKA Post author

    Paní Miroslava na FB:
    Prosím o radu. Mám příjem z nájmu rodinného domku ve výši 90 000 Kč ročně. Po odečtení 30% nákladů vyjde částka 63 000 Kč. Může manžel na mě uplatnit slevu. Děkuji za odpověď.
    ADKA:
    Dobrý den, pro testování „vlastních“ příjmů se kontroluje „výše příjmů“, nikoliv dílčí daňový základ, ať už je upravený o paušální nebo prokázané výdaje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *