Daňové novinky 2024 – DPH (3)

Vytvořil | 4 července, 2024

Doplníme si předchozí články o novinky v oblasti daně z přidané hodnoty.

Sazby DPH

Nově platí, již od 1. 1. 2024 došlo k redukci počtu sazeb DPH na základní 21 % a sníženou 12 %. Vybrané zboží a služby jsou přesunuty ze snížené do základní sazby DPH.

Nové osvobození

Speciální položkou jsou knihy (ale také např. omalovánky, hudebniny, obrázkové knihy), které nejsou nově DPH vůbec zatíženy, jelikož na ně bude aplikováno osvobození od daně.

Sjednocení „nižších sazeb“

Zjednodušení (!) představuje sjednocení dvou snížených sazeb (15 % a 10 %) do jedné společné ve výši 12 %. 🙂

PLUSy a MÍNUSy

Sjednocením snížených sazeb DPH ve výši 12 % se současně snížuje u řady aktuálně citlivého zboží a služeb jako např. u potravin bez většiny nápojů, stavebních prací, dětských autosedaček nebo pohřebních služeb.

Naopak položky bez prokazatelného sociálního či zdravotního významu, které byly zařazeny do snížené sazby minulou vládou v reakci na skutečnosti, které již pominuly (covidová krize, povinnost EET), jsou přesunuty do základní sazby DPH. Konkrétně se jedná o kadeřnické a holičské služby, točené pivo, zpracování komunálního odpadu, opravy obuvi, kožených výrobků a kol, úklidové práce a řezané květiny. 

Dále dochází ke zvýšení sazby daně z 15 % na 21 % např. u služeb autorů a výkonných umělců, sběr a přeprava komunálního odpadu, palivové dřevo ve všech podobách, dovoz uměleckých děl, sběratelských předmětů a starožitností.

Ze základní do snížené sazby DPH se přesouvá příležitostná a zvláštní linková hromadná doprava osob, veškerá pitná voda dodávaná vodovodem a dále některé zdravotnické přístroje a zařízení.

Naše RADA

Raději si znovu zkontrolujte, zda vy nebo vaši obchodní partneři mají nastavené správné sazby…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *