Archiv kategorie: Daň z příjmů FO Tipy

7 TIPů pro Fyzické osoby

Vytvořil | Březen 29, 2019

Na našem BLOGu jsme publikovali stovky článků, v mnoha z nich naleznete TIPy, jak legitimně ušetřit na dani. Zkontrolujte si, jestli jste na některou z možností optimalizace daně z příjmů fyzických osob nezapomněli. 🙂 Například: Daňová ztráta Uplatňuje se podle rozhodnutí poplatníka, raději využijte jiné daňové úlevy, které se nedají přenést do dalších období. Daňové úlevy Je jich celá… Zobrazit více »

KDY dostaneme přeplatek na dani za rok 2018?

Vytvořil | Březen 25, 2019

Patříte mezi tu šťastnější a spokojenější skupinu poplatníků, kteří řádně minulý týden podali daňové přiznání? A vznikl Vám přeplatek na dani? 🙂 Pak Vás zajímá, KDY obdržíte „své“ finanční prostředky. 🙂 Termín Podle Daňového řádu jej máte dostat do 30 dnů. Žádost Nezapomeňte na tiskopise DPFO žádost vyplnit a podepsat. U právnických osob je třeba… Zobrazit více »

Co je nákladem (výdajem) u příjmů z pronájmu?

Vytvořil | Březen 21, 2019

Reagujeme na aktuální dotaz k citlivému tématu, jak nejlépe stanovit dílčí základ daně u příjmů z pronájmu. 🙂 Přeúčtování služeb Dotaz si raději zopakujeme: Platí stále, že služby, které se přeúčtovávají nájemníkům, nepatří do příjmů a ani výdajů? Patří do této částky příspěvek na opravy, který je součástí nájemného a přeposílá se do fondu oprav? Teorie (1)… Zobrazit více »

Optimalizace příjmů z pronájmu

Vytvořil | Březen 20, 2019

K tématu, jak nejlépe zdanit příjmy z pronájmu, tj. podle § 9 zákona o daních z příjmů, jsme publikovali několik článků. 🙂 Naše RADA Proto je naše doporučení jasné, pročtěte si je, kdyby Vám bylo něco nejasného, doplňte komentář k příslušnému textu. 🙂 Výdaje: Vyberte si, co je pro Vás výhodnější: prokázané nebo 30% paušální. Prokázané: Zvolíte si tzv.… Zobrazit více »

Optimalizace daní u manželů

Vytvořil | Březen 19, 2019

Využijte některou ze zákonných možností, jak si snížit daňové zatížení Vaší rodiny! Zákon o daních z příjmů nabízí několik variant, které stručně komentujeme s odkazy na již publikované články. 🙂 Dílčí daňové základy Daňové výhody je možné realizovat například: U podnikání lze převádět na manžela/ku až 50 % příjmů/výdajů jako na spolupracující osobu. U nájmů, je-li společné… Zobrazit více »

Paušál nebo prokázané výdaje v DPFO?

Vytvořil | Březen 13, 2019

Zvolte si tu variantu, která je pro Vás nejvýhodnější! Právo změny? ANO, skutečně se můžete každý rok v § 7 (podnikání) a § 9 (nájem) rozhodnout, zcela nezávisle (*), jak si stanovíte dílčí daňový základ u obou druhů příjmů. Tak jednoduchá je odpověď na aktuální dotaz. (*) Omezení existuje… Není v daních VŠE růžové… Určité limity… Zobrazit více »

Neopakujte chyby v Daňových přiznáních FO

Vytvořil | Březen 11, 2019

Finanční správa publikovala krátké sdělení, ve kterém radí poplatníkům daně z příjmů fyzických osob, resp. uvádí přehled nejčastějších omylů v jejich podaných daňových přiznáních. Chyby a komentář Stručně komentujeme nejčastější nepřesnosti s odkazem na již publikované články. 🙂 Špatně uplatňují odčitatelné položky a slevy na dani – například školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku.… Zobrazit více »

Komplikace u FO: Co patří do Podnikání?

Vytvořil | Březen 8, 2019

V pondělí jsme Vás upzornili na problém poplatníků daně z příjmů fyzických osob, kteří musí správně určit dílčí daňový základ („DDZ“). 🙃 Jde-li o podnikání (samostatnou činnost podle § 7 ZDP), pravidla pro zjištění „celkové“ daňové povinnosti jsou jiná:  a to ve srovnání s Příjmy z nájemného (§ 9) a Ostatními příjmy (§ 10), a… Zobrazit více »

Poloviční odpisy?

Vytvořil | Únor 5, 2019

Máme na mysli poloviční „roční“ daňové odpisy hmotného majetku („DO“) a doplňujeme naši krátkou odpověď na jeden z lednových dotazů. 🙂 Roční 100% nebo 50% odpisy Zákon o daních z příjmů je velmi vstřícný (neřešíme časové odpisy!), a tak platí následující pravidla pro zdaňovací období (v našem případě pro zjednodušení kalendářní rok). 100% DO Poplatník má právo… Zobrazit více »

Software a daňové náklady Fyzické osoby

Vytvořil | Leden 22, 2019

Doplňujeme – velmi krátce – naši odpověď na dotaz týkající se pořízení nehmotného majetku. Musí Fyzická osoba nový software v daních odpisovat? NE…🙂, NE…🙂! Raději jsme odpověď zopakovali… Skutečně platí výjimka pro fyzické osoby s příjmy z podnikání a nájmu, stačí, když výdaje prokazují a nevedou účetnictví. Zákon o daních z příjmů toto pravidlo uvádí v ustanovení § 24/2/zn. 🙂… Zobrazit více »