Archiv kategorie: Daň z přidané hodnoty Tipy

Zrušte si registraci DPH, ALE…

Vytvořil | Listopad 2, 2020

Nedávno jsme krátce odpověděli na otázku, jaká pravidla platí pro zrušení registrace k dani z přidané hodnoty. Vyplatí se Vám DPH? Nutné je vždy osobní individuální posouzení, zda pro Vás a Vaše klienty (!) představuje „plátcovství“: plus 🙂, nadměrné odpočty…, nebo mínus 🙃, vlastní daňová povinnost, protivná administrativa… (*) (*) Pokud by nedošlo k odsunu EET, měli… Zobrazit více »

Skupina v DPH

Vytvořil | Říjen 29, 2019

Chcete-li si zjednodušit život v oblasti daně z přidané hodnoty, zvažte, zda není u Vás rozumné založit tzv. skupinu DPH. 🙂 Spojené osoby Skupinu mohou vytvořit pouze spojené osoby definované v § 5a ZDPH. Výhodou je skutečnost, že vztahy mezi členy skupiny nepodléhají režimu daně z přidané hodnoty. 🙂 Musí ale být – stejně jako pro daň z příjmů – na… Zobrazit více »

Koeficienty v DPH

Vytvořil | Leden 21, 2019

V posledním daňovém přiznání k dani z přidané hodnoty za kalendářní rok 2018 na Vás čeká v oblasti DPH nejsložitější úkol, musíte správně stanovit koeficienty… 🙃 O CO se jedná? Koeficientů je celá řada, v této chvíli jsou nejdůležitější následující dva: Roční koeficient, kterým řešíme nárok na odpočet DPH pro případy, kdy přijatá zdanitelná plnění souvisí též s uskutečněnými plněními osvobozenými… Zobrazit více »

Cizí měna a DPH

Vytvořil | Leden 17, 2019

Reagujeme krátce na aktuální dotaz z minulého týdne (Vašich zajímavých námětů je hodně, a tak nestíháme reagovat „on-line“!).. Jedná se o zásadní rozhodnutí, jaké kurzy máme používat u daně z přidané hodnoty. Zákon o DPH Pravidla jsou uvedena v ustanovení § 4/5 zákona o DPH. Zjednodušeně můžeme uvést, že použijete kurz pro Vás platný „…ke dni vzniku povinnosti… Zobrazit více »

Hamletovská otázka DPH: ANO nebo NE (2)

Vytvořil | Leden 16, 2019

Navazujeme na včerejší článek a uvádíme dvě důležité doplňující informace, které jsou pozitivní! 🙂 Změna režimu DPH Tak nazýváme situaci, kdy se osoba povinná k dani stane plátcem daně z přidané hodnoty. Zásadní „nové“ PLUS Spočívá v tomto případě v možnosti dodatečného nároku na odpočet daně z přidané hodnoty: za období dvanácti kalendářních měsíců, než se subjekt stal plátcem, a… Zobrazit více »

Nekonečné téma: Daň z přidané hodnoty v praxi

Vytvořil | Říjen 22, 2018

Připravujete daňové přiznání a kontrolní hlášení za září nebo třetí čtvrtletí, ale daní z přidané hodnoty se všichni zabýváme permanentně. Jde o problémy s vystavováním daňových dokladů, aby odpovídalo vše uzavřeným smlouvám. U dokladů přijatých zkoumáme, jestli splňují všechny náležitosti pro uplatnění nároku na odpočet DPH atd. 🙃 Naštěstí můžete využít náš BLOG! 🙂 Zdroje na BLOGu K dispozici… Zobrazit více »

Sdružení: nové DPH vs. staré ZDP (3)

Vytvořil | Říjen 11, 2018

Přinášíme třetí a závěrečný díl našeho miniseriálu k problematice sdružení. Jedná se o další dotaz, v němž se řeší vazba: Nového povinného modelu společnosti kvůli dani z přidané hodnoty od 1. ledna 2019. A také jak se mají společníci vypořádat s daní z příjmů, resp. stanovit své dílčí daňové základy v příštím roce. DPH vs. ZDP Připomínáme, že pravidla pro… Zobrazit více »

Manka a DPH podle novely ZDPH

Vytvořil | Září 3, 2018

Navazujeme krátce na páteční článek a připomínáme Vám významný bod z loňské novely zákona o DPH. Manko není zdanitelným plněním 🙂 O novele jsme Vás informovali. Nicméně ji mnozí přehlédli. Daň z přidané hodnoty, doložíte-li vznik inventarizačního rozdílu, nemusíte vrátit, a to podle ustanovení § 77/2/c a § 78e zákona o DPH. Koordinační výbor Tomuto tématu se… Zobrazit více »

Daňové novinky pro Fyzické osoby: Sdružení a „nová“ fakturace (2)

Vytvořil | Srpen 6, 2018

Navazujeme na páteční článek, ve kterém jsme se Vás snažili přesvědčit, že novela DPH z loňského roku, která je povinná od 1. 1. 2019, není nejasná. 🙂 Zákon o DPH V tomto zákoně – u nového modelu – nejsou v zásadě žádné výjimky pro společníky – fyzické nebo právnické osoby. V klidu se na novinku platnou od ledna připravte.… Zobrazit více »

Jaký má být daňový doklad pro nárok na odpočet?

Vytvořil | Červenec 26, 2018

V pondělí jsme Vás upozorňovali na skutečnost, že pro nárok na odpočet daně z přidané hodnoty je nutné, aby: Odpovídal „Den uskutečnění zdanitelného plnění“ zdaňovacímu období, za které plánujeme nárok uplatnit, a současně musíme již v daném období mít daňový doklad k dispozici. Aktuální dotaz Navazuje na problematiku daňové dokladu: Jak se má postupovat, když se na něm vyskytují… Zobrazit více »