Archiv kategorie: Daň z příjmů FO

Paušál nebo Prokázané výdaje? A co Obchodní majetek FO aj.

Vytvořil | Prosinec 7, 2020

Z dalších jednáních odborníků, Koordinačního výboru KDP, upozorňujeme na nejasnosti, které existují u fyzických osob. Týkají se obchodního majetku a souvisí se způsobem stanovení dílčího základu daně z podnikání podle § 7 ZDP. Uvádíme přehled uzavřených příspěvků, jak potvrzuje závěrečná poznámka, daně jsou opravdu komplikované…! 🙃 Co bylo v září projednáno? „S rozporem uzavřeno“ Daň z příjmů a… Zobrazit více »

Aktuální novela: Mění se výhodné odečty úroků z hypoték?

Vytvořil | Prosinec 3, 2020

Novela zákona o daních z příjmů změnila časové testy pro osvobození prodeje nemovitých věcí, prodloužila lhůtu na deset let! 🙃 ALE můžete být v klidu, viz úterní článek. A co nezdanitelná částka podle § 15 ZDP – odečty úroků? Upraven je maximální limit: místo 300 000 Kč za kalendářní rok nově platí 150 000 Kč! 🙃 Dobrá… Zobrazit více »

Novela: S prodejem nemovitosti nemusíte kvůli daním chvátat?!

Vytvořil | Prosinec 1, 2020

Titulek je pro mnohé nezúčastněné strany asi trochu zavádějící… (*) Dotaz Jedná se však o reakci na krátký dotaz k již schválené novele zákona o daních z příjmů! Citujeme příslušné ustanovení: “V § 4 odst. 1 písm. b) úvodní části ustanovení se za slova „dobu 10 let;“ vkládají slova „příjem z prodeje nemovitých věcí nebo… Zobrazit více »

Osvobozený prodej nemovitosti u fyzické osoby a bydliště

Vytvořil | Září 10, 2020

Navazujeme na včerejší článek a uvádíme slíbené doplnění. 🙂 Parametr „bydliště“ Jde o klíčový pojem pro osvobození od daně. Co se rozumí bydlištěm? Můžeme volně použít názor Finanční správy z Pokynu D-22, v němž se řeší pojem „bydliště“ pro § 2 ZDP, určení rezidenta či nerezidenta. Uvedeme si krátkou citaci: “Jde o místo, kde má poplatník stálý byt… Zobrazit více »

Osvobozený prodej nemovitosti u fyzické osoby a časové testy

Vytvořil | Září 9, 2020

Několikrát jsme již řešili, za jakých podmínek je osvobozen prodej nemovitosti fyzickou osobou. 🙂 Časový test Existují dvě lhůty: Kratší dvouletá, podle § 4/1/a zákona o daních z příjmů, pokud poplatník měl zde „…bydliště po dobu 2 let bezprostředně prodejem…“ nebo pětiletá, § 4/1/b ZDP. Dotaz Citujeme jen část: „…Dobrý den, v loňském červnu 2019 jsme koupili… Zobrazit více »

JAK je to se zrušenou daní z nabytí?

Vytvořil | Červenec 28, 2020

Očekává se, že legislativní proces bude do konce srpna ukončen, proto na aktuální dotaz odpovídáme optimisticky: ANO, tato daň se Vás již netýká („nebude týkat…“). 🙂 Co má platit? Uvádíme základní pravidla podle návrhu: Tato daň se zruší pro všechny převody, u kterých byl návrh na vklad povolen v prosinci 2019 a v následujících měsících! 🙂 Naše RADA Doplňme… Zobrazit více »

Sdružení nebo spolupráce FO

Vytvořil | Červenec 21, 2020

Reagujeme na aktuální dotaz týkající se optimalizace daně z příjmů fyzických osob (FO) za loňský rok. Právo poplatníků Jsou-li splněny obecné podmínky pro: Sdružení bez právní subjektivity podle § 12 ZDP, správně „společnost“ rozdělující „společné příjmy a výdaje“, omezení se týká pouze varianty paušálních výdajů. Nebo Příjmů a výdajů spolupracujících osob podle § 13 ZDP, se… Zobrazit více »

Přenos ztráty a spolupracující osoba

Vytvořil | Červen 9, 2020

Krátce reagujeme na dotaz, jaké limity platí při převodu ztráty na spolupracující osobu, ať už se jedná o manžele nebo jiného poplatníka. V zákoně o daních z příjmů jsou stanoveny maximální hranice pro přesun příjmů a výdajů na spolupracující osobu, velmi zvýhodněné pro manžele. Jde o kritérium: „…podíl příjmů…“ a „…příjmy převyšují výdaje…“ aj. Řešení Pro aktuální… Zobrazit více »

Optimalizace daní a spolupracující osoba

Vytvořil | Červen 5, 2020

V úterním článku jsme neuvedli další možnost optimalizace daní u fyzických osob, která se totiž netýká jen manželů. Doplňujeme proto informace na základě aktuálního dotazu ke spolupracujícím osobám. 🙂 Podnikání a manželé Daňová výhoda je veliká, není podmínkou, na rozdíl od jiných variant, aby manželé měli společné jmění. Přesun dílčího základu daně U příjmu ze samostatné činnosti… Zobrazit více »

Prodej bytu FO a daně

Vytvořil | Červen 3, 2020

V minulých týdnech jsme uveřejnili několik článků na téma prodeje nemovitých věcí. Aktuální dotaz je jednoduchý: Jak je to s daněmi u fyzické osoby? Daň z nabytí Odpověď je jednoznačná. Při prodeji platí tuto daň kupující, prodávající nečiní žádné procesní úkony. Pokud bude schválena novela, tato daň se zruší  (částečně dodatečně). 🙂 Daň z příjmů To je složitější, neboť se… Zobrazit více »