Archiv kategorie: Povinnost podat DPFO

Oprava příjmů FO 2019 vs. 2018

Vytvořil | Únor 5, 2020

Řešíme problém, jak „opravit“ daňové přiznání fyzické osoby za kalendářní rok 2018, když vykázaný příjem byl v roce loňském stornován. Dotaz Jedná se údajně – podle dotazu – o velmi malou částku 7 000 Kč. Řešení Situaci si trochu zjednodušíme 🙂, upravíme si zadání: „Storno“ v roce 2019 znamená, že částka byla vrácena. V tomto případě snížíme vykázané příjmy… Zobrazit více »

KDY je Povinnost podat daňové přiznání FO (1)

Vytvořil | Říjen 17, 2019

Musí fyzická osoba, která má „jen“ příjmy ze závislé činnosti (ze zaměstnání) podat daňové přiznání za letošní rok? Viz aktuální dotaz. „JEN…“ Toto klíčové slůvko si musíme rozklíčovat…, zpravidla má totiž i jiné příjmy. Povinnost podat DPFO se v těchto případech řeší podle ustanovení § 38g/2 zákona o daních z příjmů. viz naše články. NEmusí 🙂 jsou-li další… Zobrazit více »

Daňový víkend a podání DP

Vytvořil | Červenec 3, 2017

Věříme, že jste využili proměnlivého počasí a v klidu jste si připravili k odevzdání daňová přiznání FO i PO! KDO musí podávat daňové přiznání? Přesto si připomeneme, kdo je povinen podat dnes daňové přiznání k dani z příjmů. Problém, že se nepodá, se spíše týká poplatníků daně z příjmů fyzických osob, pro které platí § 38g Zákona o daních z příjmů.… Zobrazit více »

Povinnost podat daňové přiznání FO

Vytvořil | Duben 3, 2017

KDO musí podávat daňové přiznání? Na toto téma jsme publikovali několik článků, přesto si raději základní pravidla pro Fyzické osoby zkontrolujme. Rozhodující je text Zákona o daních z příjmů, ustanovení § 38g. Test pro zaměstnance (A) Máte-li za loňský rok příjmy pouze ze závislé činnosti – doplňme si: od jednoho zaměstnavatele nebo postupně od více plátců… Zobrazit více »

Akcie za 100 000 Kč

Vytvořil | Říjen 16, 2014

Prodané se ziskem, ale daň se neplatí? ANO Fyzická osoba prodá v letošním roce akcie, cenné papíry, u nichž není splněn časový test pro osvobození: „starý“, nebo „nový“ přesto daně možná platit nebude. Časový test Odkazujeme na publikované články ke starým a novým časovým testům. Novela 2014 Opravdu je v Zákoně o daních z příjmů uvedeno: je-li… Zobrazit více »

Ostatní různé příjmy FO

Vytvořil | Říjen 13, 2014

A případná povinnost podávat DP. Prodej cenných papírů a DPFO Kdo by rád podával daňové přiznání a platil daně…? Povinnost podat daňové přiznání se netýká případů, kdy poplatník daně z příjmů fyzických osob dosahuje příjmů osvobozených od daně. Novela 2014 V letošním roce musí každý pečlivě zvažovat, jak a kdy svá aktiva – cenné papíry, akcie –… Zobrazit více »

Musím podat daňové přiznání, když mám minimální ztrátu?

Vytvořil | Únor 18, 2014

Nemohu se domluvit s naší mzdovou účtárnou. Daně 2013 Zdá se, že Česko nyní žije Olympiádou a daněmi…  Je lepší věci nenechávat na poslední chvíli, u daní to platí dvojnásob. Roční zúčtování nebo Daňové přiznání Jednodušší je samozřejmě podepsat Prohlášení u svého zaměstnavatele a více se o daň z příjmů za rok 2013 již starat nemusíte.… Zobrazit více »

Musím podat daňové přiznání…?

Vytvořil | Březen 19, 2013

Stále se opakující nejčastější březnové dotazy. Povinnost podat DPFO Dobrou zprávou je, že se Zákon o daních z příjmů („ZDP“) nezměnil. Máte-li kuráž, nahlédněte do ZDP – pro fyzické osoby platí § 38g. Roční zúčtování Pokud jste zaměstnáni, jistě jste to již řešili v únoru, neboť jste se museli rozhodnout, zda máte nárok na tzv. roční zúčtování… Zobrazit více »

Povinnost podat DPFO

Vytvořil | Únor 13, 2013

Další nepříjemný daňový problém související s podáním DPFO Roční zúčtování – ANO/NE? Na toto téma jsme publikovali několik článků – příjemné roční zúčtování záloh, které opravdu nahrazuje daňové přiznání, není možné vždy využít. Odpověď na jeden z mnoha dotazů je nepříjemná – pro tazatele. Mám jen jeden pracovní poměr a skoro nepodnikám. Dokonce moje příjmy byly… Zobrazit více »

Roční zúčtování nebo Daňové přiznání

Vytvořil | Únor 11, 2013

V únoru pravidelně odpovídáme na dotazy týkající se ročního zúčtování. Co je to „roční zúčtování záloh“? Jedná se o případy, kdy poplatník daně z příjmů fyzických osob je v pracovním poměru, má tedy „jen“ příjmy ze závislé činnosti a nemusí podávat daňové přiznání. „Náhrada daňového přiznání“ Zaměstnanec informuje svého zaměstnavatele, že požaduje zpracování ročního zúčtování záloh. Termín… Zobrazit více »