Archiv kategorie: Sazba DPH

Sazba daně u stavebních prací

Vytvořil | Listopad 28, 2018

Po delší době se objevil dotaz týkající sazby daně u stavebně-montážní činnosti. Dotaz Jedná se o opravu kanalizace u školy. Dodavatel a sazba daně U daně z přidané hodnoty jsme zvyklí na pravidlo, že za sazbu daně zodpovídá „dodavatel“. Přesto je u oprav běžné, neboť se stavební firmy již v této problematice zorientovaly, že se akceptuje „jejich… Zobrazit více »

Nová sazba DPH!

Vytvořil | Únor 24, 2017

S účinností od 1. března 2017 zaplatíme méně za noviny a časopisy! NE, omlouvám se, byl to pokus o vtip. 🙃 Pravdou je, že novela zákona o DPH snižuje v příloze č. 3a sazby DPH pro noviny a časopisy. Daňový doklad na Váš oblíbený časopis koupený příští úterý 28. 2. bude s 15% sazbou DPH. O den později… Zobrazit více »

Nové sazby DPH

Vytvořil | Říjen 19, 2016

Místo 21 % bude 15 % Novinka od 1. 12. 2016 Náplastí na zavedení Elektronické evidence tržeb má být snížení sazeb daně z přidané hodnoty, které bude účinné také od prosince letošního roku. O jaké služby se jedná? Jde o služby: stravovací a podávání nápojů, a to podle kódu CZ-CPA 56. Samozřejmě se uvedené snížení netýká podávání: alkoholických nápojů, a tabákových výrobků.… Zobrazit více »

Nižší sazby DPH

Vytvořil | Únor 23, 2015

Nová 10% sazba jen pro vybrané položky „Druhá“ snížená sazba DPH Podle zákona o dani z přidané hodnoty, § 47, od 1. ledna 2015 používáme První sníženou 15% sazbu, a Druhou sníženou 10% sazbu. Informace GFŘ Jako v jiných případech, když se zbytečně komplikují daně, vznikají různé problémy a výkladové nejasnosti. Správa daní se je pokusila vysvětlit… Zobrazit více »

Sazba DPH u zdravotních služeb

Vytvořil | Březen 18, 2014

Máme dodržovat názor státní správy? Zdravotní služby Většina zdravotních služeb, jsou-li poskytovány tzv. oprávněným subjektem, jsou osvobozeny od DPH podle § 58 zákona o DPH. Sdělení GFŘ K dispozici je několik publikovaných odborných názorů správy daní – například Informace ke zdravotnictví. Dodatek k této informaci. Dotaz Blog Byl položen právnickou osobou s příslušným oprávněním provádějící… Zobrazit více »

Daňové doklady – Reverse charge

Vytvořil | Listopad 27, 2013

Jaký je rozdíl u DD pro přenos daňové povinnosti? Faktura a DD Jak jsme krátce popsali v posledním článku, většina faktur je daňovým dokladem. Některé jemnosti mají DD u reverse charge. 🙂 Výhodou je, že nárok na odpočet DPH není vázán u PDP na „fyzickou“ existenci daňového dokladu (na druhé straně máme současně povinnost odvést DPH… Zobrazit více »

Nulová sazba DPH

Vytvořil | Srpen 19, 2013

Sen se stane skutečností…? Novely daňových zákonů Několikrát jsme již komentovali různé náměty na novely daňových zákonů. 🙃 S další převratnou novinkou přichází známá politická strana plánující jednobarevné vládnutí po předčasných volbách. Podle pana Mládka je možné osvobodit od daně z přidané hodnoty snad vše, co se týká zdravotnictví. Vlastně se jedná o nulovou sazbu DPH. Budoucí… Zobrazit více »

Jakou sazbu máme uvést na dobropise?

Vytvořil | Duben 18, 2013

Jedná se o slevu za prodej zboží v roce 2012. Dodatečná sleva Dotazy týkající se poskytnutých slev, podle terminologie zákona o DPH, opravy základu daně, se opakuji. Sazba DPH Platí přitom velmi jednoduché pravidlo, na daňovém dobropise (opravném daňovém dokladu, tj. OPD) musí být aplikována taková sazba DPH, která byla při původním zdanitelném plnění. Firma… Zobrazit více »

Nové zjednodušené daňové doklady

Vytvořil | Únor 7, 2013

Opakují se dotazy k „novým“ zjednodušeným daňovým dokladům. Co je to zjednodušený daňový doklad Jak uvádíme v podtitulku, jedná se vlastně o paragon, který je hodnověrným daňovým dokladem. 🙃 Ale jeho použití je limitováno, základní podmínkou je, že na něm není částka vyšší než 10 000 Kč. Novela ZDPH V zákoně o DPH platném od 1. 1. 2013… Zobrazit více »

Sazba daně na daňových dokladech

Vytvořil | Únor 6, 2013

Musí tato informace být na DD? Ano i Ne… Nejedná se o vyhýbavou odpověď, skutečně tomu tak. Ve výkladu nám jde o následující nejčastější případ. Novela zákona o DPH od 1. 1. 2013 obsahuje ustanovení, podle kterého dodavatel na daňových dokladech u reverse charge ve stavebnictví nemusí uvádět sazbu DPH. Pokud obdržíme běžný daňový doklad… Zobrazit více »