Daň z nabytí a pořizovací cena

Vytvořeno | Říjen 19, 2018

Nekonečný příběh, jestli je při pořízení nemovitostí kupujícím povinně hrazená daň z nabytí nemovitých věcí, součástí pořizovací (vstupní) ceny nebo jednorázovým daňovým nákladem, pokračuje…

Koordinační výbor KDP

Toto téma je zevrubně popsáno v zářijovém Koordinačním výboru KDP, ale „rozhodnutí“ – resp. názor daňové správy zatím není k dispozici, a tak si musíme počkat.

Co platí?

Předkladatelé správně dovodili, že platí:

  • účetní předpisy, zejména § 25/5/a zákona o účetnictví a § 47 Vyhlášky, a
  • též pro fyzické osoby neúčtující, neboť musí dodržovat § 29/1 zákona o daních z příjmů.

Přání otcem myšlenky… 🙃

Proto patří daň z nabytí nemovitých věcí do pořizovací ceny – předkladatelé nenašli žádné argumenty pro jiné stanovisko, a tak se snaží vtipně o „záchranu“ pro jiné řešení odkazem na § 7/2 zákona o účetnictví…


ALE použití jiné účetní metody zde nepřichází v úvahu, protože se nejedná o situací, ve které účetní jednotka:

  •  „…může volit mezi více možnostmi dané účetní metody…“,
  • žádná alternativa k § 25/1/a, resp. § 25/5/a ZoÚč totiž neexistuje…

Naše Rada

V daních se však zázraky čas od času dějí, třeba se MF v této problematice nezorientuje… A výsledek nás překvapí. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *