Fyzická osoba Prodej pozemku a DPH

Vytvořeno | Květen 26, 2020

Titulek je trochu nejasný, ale v zásadě odpovídá aktuálnímu dotazu:

  • Fyzická osoba (FO) nepodniká,
  • prodá pozemek, který by u plátce nebyl osvobozen od daně (§ 56 ZDPH),
  • musí tato FO řešit DPH?

DPH a ekonomická činnost

Pro účely daně z přidané hodnoty řešíme v § 5, kdo je osobou povinnou k dani vykonávající ekonomickou činnost.

Teorie vs. praxe

Teoretické výklady jsou poměrně komplikované.


Zjednodušíme si je pro tuto vzorovou situaci:

  • Tato fyzická osoba určitě vystupuje jako „soukromá osoba“, nikoliv osoba povinná k dani z přidané hodnoty.
  • DPH „neřeší“. 🙂

(To by musela v tomto oboru „podnikat“ atd.)


Naše RADA

Přestože řešení se zdá být velmi jednoduché, vždycky se musí individuálně posuzovat každý konkrétní případ. 🙃

Kdyby se jednalo o plátce DPH, existují výjimky u obratu, což si vysvětlíme v dalším článku.

Jeden komentář k “Fyzická osoba Prodej pozemku a DPH

  1. Paní M. Post author

    Paní M.
    Prosím, vstupuje prodej stavebního pozemku do obratu pro DPH?
    ADKA:
    ANO i NE, více ve čtvrtečním článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *