Povinné hlášení osvobozených příjmů

Vytvořeno | Červen 19, 2017

Poplatníci daně z příjmů fyzických osob mají velmi nepříjemnou povinnost: podle § 38v zákona o daních z příjmů „hlásit“ osvobozené příjmy dosažené v loňském kalendářním roce. 🙃

Termín

Hlášení se podává ve stejné lhůtě, v jaké má ten který poplatník povinnost podat daňové přiznání.

Co se „hlásí“?

Jakýkoliv příjem, přestože je osvobozen od daně, je-li vyšší než 5 000 000 Kč.

K dispozici je vzorový tiskopis.

Výjimky?

Bohužel nejsou skoro žádné, i když je ZDP v § 38v/3 je uvedeno, že se „Oznámení“ netýká těch příjmů, které si může správce daně zjistit:

  • „…z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce a způsobem umožňující dálkový přístup…“.

Pan Jan Novák vloni získal osvobozeným prodejem obchodního podílu částku 6 000 000 Kč, přestože obecná informace o změně společníka je zveřejněna v obchodním rejstříku, hlášení podat musí.


Manželé

Jde-li o příjem plynoucí manželům do společného jmění, hlášení podává jeden z manželů. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *