Referentské auto a spotřeba PHM

Vytvořeno | Říjen 3, 2018

O oblíbeném benefitu, právu použít služební auto pro soukromé účely 🙂, jsme Vás již několikrát informovali. Řeší se zejména:

Jak je to s PHM?

Ze soukromých jízd má tyto náklady logicky hradit zaměstnanec.


Vede knihu jízd a za každý kalendářní měsíc se mu ze mzdy strhává příslušná částka podle počtu kilometrů ujetých soukromě.


Jak je to s DPH?

Odpovídáme na aktuální dotaz.

Pro tyto případy, neboť při „tankování“ a předání podkladů do účtárny nemusí být známé potřebné údaje, mají plátci k dispozici dvě varianty. 🙂

Postupují podle § 75/3 zákona o DPH:

  • nárokuje se vše, následně „vrátí“ část uplatněné daně z přidané hodnoty,

nebo

  • má-li informace, nárokuje poměrnou část.

Rada

Nemusíte se proto nijak znepokojovat s uplatněním „celého“ DPH na vstupu. Ale v následujícím zdaňovacím období je třeba původní nárok korigovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *