Služby pro partnera v EU

Vytvořeno | Listopad 13, 2018

Pravidelně poskytují tuzemští plátci daně z přidané hodnoty různé služby pro partnery, zpravidla osoby registrované k dani, v jiném členském státě EU.

Fakturovat s daní  – nebo bez daně ?

To je dilema, které právě tito plátci řeší.


V drtivě většině případů postupují podle § 9/1 zákona o DPH, tj. plnění je fakturováno bez daně z přidané hodnoty a příjemce plnění v JČS EU je povinen odvést DPH a nárokuje daň na vstupu podle daných pravidel.


Aktuální dotaz:

  • Architekt připravuje projekt týkající se nemovitosti umístěné v České republice pro vlastníka, kterým je slovenský plátce DPH. Může být faktura bez daně z přidané hodnoty?

Řešení

Na tyto případy pamatuje ustanovení § 10 ZDPH.

Jedná se o výjimku z výše uvedeného obecného pravidla pro přenos daňové povinnosti.

Je-li nemovitá věc v tuzemsku, je zde také místo plnění u:

  • „služeb vztahujících se k nemovité věci“ podle § 10/1 a
  • vyjmenována je též služba „.architekta“.

Český plátce daně z přidané hodnoty bude svému odběrateli fakturovat s českou daní z přidané hodnoty.


Naše RADA

Slovenský plátce se může například včas registrovat k DPH v tuzemsku (komplikovanější jsou varianty vrácení daně v České republice podle § 82a a násl. zákona o DPH).

Jeden komentář k “Služby pro partnera v EU

  1. Paní M. Post author

    Dotaz paní M.
    Podléhají dani v tuzemsku služby pro italského partnera (plátce DPH) – jde o servisní opravy jím dodaného zboží do České republiky?
    ADKA
    Nikoliv, zdaní se DPH v Itálii, více viz článek publikovaný v následujícím miniseriálu k DPH.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *