Software a náklady Fyzické osoby

Vytvořeno | Červen 7, 2018

Na základě dalšího námětu doplňujeme krátkou poznámku k úternímu článku. 🙂


Řešili jsme, zda bezpečnostní systém, k němuž je nezbytný software, je nebo není nehmotným majetkem z pohledu právnické osoby.

Se zohledněním účetních předpisů jde v tomto případě o hmotný majetek.


Kdyby se jednalo jen o software?

Takový majetek právnická osoba časově daňově odpisuje podle § 32a ZDP.

Optimalizace u Fyzické osoby existuje! 🙂

Pro fyzické osoby aplikujeme pro nehmotný majetek jiné pravidlo.

Jde o výjimku podle § 24/2/zn ZDP.


Pan Nový podniká a vede daňovou evidenci.

Jím pořízený software nebo technické zhodnocení nehmotného majetku, bez ohledu na částku, je jednorázovým nákladem.


Příjmy z nájmu

Stejná výhoda platí také pro fyzické osoby s příjmy podle § 9 ZDP. 🙂

Fyzická osoba neúčtuje

V obou případech se musí jednat o poplatníka, který nevede účetnictví.

Hmotný majetek

Samozřejmě hmotný majetek musí fyzická osoba s příjmy podle § 7 a § 9 ZDP daňově odpisovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *