Večírek a daňový náklad?

Vytvořeno | Prosinec 22, 2011

Organizujeme firemní vánoční večírek pro naše zaměstnance. Můžeme některé položky uplatnit jako daňový náklad?

Na otázku, co je nebo není daňově uznaným výdajem (nákladem) na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, hledáme odpověď v Zákoně o daních z příjmů, zejména v paragrafech 24 a 25.

Vždy je nutné posuzovat konkrétní situace.


Dotaz pokračuje výčtem předpokládaných položek, které budou uvedeny na vyúčtování večírku, na dodavatelské faktuře. Jedná se o pronájem sálu, technický servis, program (honorář pro umělce), občerstvení a výzdobu sálu.


🙃

Nemáme pro vás pozitivní zprávu. Domníváme se, že všechny náklady související s takovým vánočním večírkem je třeba považovat za nedaňové náklady. Odvoláváme se na ustanovení § 25/1/t zákona o daních z příjmů („ZDP“).

Reprezentace

V uvedeném ustanovení ZDP se výslovně zmiňují:

„výdaje na reprezentaci, kterými jsou zejména výdaje na pohoštění, občerstvení a dary“.

Zákaz nároku na odpočet DPH

Nezapomeňte také na propojení dvou daňových zákonů:

  • Zákona o DPH, a
  • Zákona o daních z příjmů.

🙃

Zákon o DPH uvádí v § 72/4, že je zákaz nároku na odpočet DPH u přijatých zdanitelných plnění, která zákon o daních z příjmů zařazuje do reprezentace.

Přejeme vám příjemnou zábavu, ale účtováno bude na vrub nedaňových nákladů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *