Změna zdaňovacího období DPH

Vytvořeno | Únor 11, 2015

Máme obrat 11 milionů korun za rok 2014…

Čtvrtletní vs. měsíční plátce DPH

Zákon o DPH určuje poměrně striktně pravidla pro klíčové období, za které se podává daňové přiznání. Právo volby je pouze u obratů v rozmezí 2 až 10 miliony korun.

Měsíční zdaňovací období

Například značnou nevoli stále způsobuje povinné měsíční zdaňovací období u nových registrací k DPH.

🙃

V mnoha případech jde o fyzické osoby s malým obratem, a tak je opět zbytečně zatěžována též daňová správa. Obrat je často skutečně jen nad hranicí pro povinnou registraci (1 000 000 Kč), tudíž v astronomické vzdálenosti od hodnoty 10 000 000 Kč.


Dotaz se týká čtvrtletního plátce DPH, který za rok 2014 má obrat 11 000 000 Kč. Musí mít proto od letošního roku zdaňovací období měsíční, nikoliv čtvrtletní.


🙂

Nezapomeňte podat daňové přiznání v únoru, i když jste byli zvyklí ho podávat vždy čtvrtletně.

3 komentářů k “Změna zdaňovacího období DPH

  1. Pan Ondřej

    Dobrý den,
    čtvrtletní plátce bude přecházet na měsíčního plátce jelikož překročí v roce 2020 obrat 10 000 000 Kč. Je myšlen tento obrat s dph nebo bez dph?
    Děkuji O.
    ADKA:
    Jedná se o hodnoty v úrovni bez daně z přidané hodnoty, více k obratu v článku připraveném na příští týden.

    1. Pan Ondřej

      Dobrý den, děkuji,
      takže pokud jako čtvrtletní plátce prodám za rok zboží v hodnotě 11 000 000 Kč vč. dph 21%, což je bez dph 9 090 909 Kč,
      tak stále zůstávám čtvrtletním plátcem ?
      Děkuji Ondřej
      ADKA:
      ANO, viz § 4a ZDPH: „….Obratem se pro účely tohoto zákona rozumí souhrn úplat bez daně…“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *