Paušální náhrada u exekuce a vliv na daň z přidané hodnoty

By | 27 července, 2022

Krátce reagujeme na dotaz k předchozímu článku.

Co patří do DPH?

Na tuto otázku existuje velmi jednoduchá odpověď, jen to, co je předmětem této daně (§ 2). Ale ani v takovém případě nemusí vzniknout povinnost odvést z uskutečněného plnění DPH na výstupu, jde-li o osvobozené plnění.

Zaměstnavatel si účtuje 50 Kč…

Asi by vás nenapadlo tuto částku zatížit daní z přidané hodnoty. Máte pravdu.

Citujeme ze zápis zápisu KOV KDP:

  • „…Náhrada nákladů poskytovaná na základě novelizovaného ustanovení § 270 OSŘ nepředstavuje úplatu ve smyslu zákona o DPH. Činnost zaměstnavatele spočívající v provádění srážky ze mzdy podle OSŘ tak není předmětem DPH.
  • Jelikož je však tato činnost součástí jeho ekonomické činnosti, nemá výkon této činnosti vliv na uplatnění nároku zaměstnavatele na odpočet DPH na vstupu (odpočet bude uplatňován dle obecných pravidel s ohledem na charakter jeho ekonomické činnosti)…“

Naše RADA

Daň z přidané hodnoty tak u této paušální náhrady neřešte! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.