Fyzická osoba a nahodilé příjmy

Vytvořil | 5 dubna, 2024

Odpovídáme na aktuální dotaz, který se týká mnoha fyzických osob. Poplatník daně z příjmů fyzických osob nepodniká, nemá pravidelné příjmy z nájmu, ale „čas od času“ vypomůže známým apod… Až po datu pro podání daňového přiznání si mnohé fyzické osoby kontrolují, jestli jim nevznikla povinnost podat daňové přiznání za loňský rok…

Ostatní příjem

Podle klasifikace zákona o daních z příjmů se jedná o tzv. ostatní příjmy zařazené do § 10 ZDP. Nejčastěji odpovídají odstavci prvnímu, písmenu a): „…příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu…“. Dotazy k ostatním příjmům se opakují, proto vždy nahlédněte do příslušné kategorie našich článků!

Povinnost podat DP

Existuje absolutní limit podle § 38g ZDP, nemusíte podat DPFO, jestliže zdanitelný příjem nepřekročil částku 50 000 Kč (u souběhu se zaměstnáním 20 000 Kč).

ALE upozorňujeme, aby nedošlo k omylu, že jde o příjem, nikoliv zisk. Kdyby poplatník inkasoval třeba 60 000 Kč, související výdaje by byly 11 000 Kč, nelze osvobození uplatnit, i když je “zisk” jen 49 000 Kč!

Naše rada

Nezapomeňte také vyloučit příjmy osvobození od daně podle § 10/3/a ZDP, kritériem je částka 30 000 za kalendářní rok 2023. 🙂

Přejeme vám klidný daňový víkend!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *