Fyzická osoba a nahodilé příjmy

Vytvořil | 30 května, 2024

Odpovídáme na aktuální dotazy, které potvrzují, že se stále mnoho občanů “nepodnikajících” neorientuje v daních… 🙃

Proto se objevují případy, kdy “až nyní” se zjistí, že tento poplatník daně z příjmů fyzických osob nepodniká, i když nemá ani pravidelné příjmy z nájmu, musí za loňský rok podat daňové přiznání! Zpravidla jde o tzv. nahodilé příjmy.

Ostatní příjem

Podle klasifikace zákona o daních z příjmů se jedná o tzv. ostatní příjmy zařazené do § 10 ZDP. Nejčastěji odpovídají odstavci prvnímu, písmenu a): „…příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného nájmu…“. Dotazy k ostatním příjmům se opakují, proto vždy nahlédněte do příslušné kategorie našich článků!

Povinnost podat DP

Existuje absolutní limit podle § 38g ZDP, nemusíte podat DPFO, jestliže zdanitelný příjem nepřekročil částku 50 000 Kč (u souběhu se zaměstnáním 20 000 Kč).

ALE upozorňujeme, aby nedošlo k omylu, že jde o příjem, nikoliv zisk. Kdyby poplatník inkasoval třeba 60 000 Kč, související výdaje by byly 11 000 Kč, nelze osvobození uplatnit, i když je “zisk” jen 49 000 Kč!

Naše rada

Nezapomeňte také vyloučit příjmy osvobození od daně podle § 10/3/a ZDP, kritériem je částka 30 000 za kalendářní rok 2023. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *