DPH a prodej nemovitosti

Vytvořeno | Duben 11, 2017

Jedná se o zdanitelné nebo osvobozené plnění?

Odpověď na tuto otázku je velmi důležitá nejen pro Kupujícího – tj. kolik za nemovitost zaplatí…

Prodávající

Jestliže bude nemovitost osvobozena od DPH, nemá prodávající u souvisejících přijatých zdanitelných plnění nárok na odpočet DPH! 🙃

Kupující

Pro fyzické osoby, které pořizují nemovitý majetek mimo podnikání, je varianta osvobození od DPH samozřejmě klíčová.

Časový test

Uvedeme si základní pravidla podle § 56/3 zákona o DPH.

Dokončená stavba je při prodeji od DPH osvobozena po pěti letech od prvního kolaudačního souhlasu nebo tohoto souhlasu po provedení podstatné změny dokončené stavby.

Dotaz na FBooku

Doplníme si konkrétní zadání/dotaz na FB (který je velmi podrobný).


Plátce DPH si koupí v roce 2016 rodinný dům s pozemkem, kolaudace proběhla před 40 lety. Provedou se mimo jiné opravy: zateplení, fasáda, okna, podlahy atd., jak to u starých domů bývá obvyklé.

Jak je to s daní z přidané hodnoty při prodeji tohoto domu, který je plánován během jednoho roku?


Řešení?

Odpověď je „jasná“, viz § 56/3 zákona o DPH:

  • posuzuje se, jestli došlo k „podstatné změně“, vazba na další kolaudaci.

ALE 🙃podle Pokynu Generálního finančního ředitelství se testují „jiné stavební úpravy“ – nový časový test běží:

  • pokud hodnota těchto prací je vyšší než 50 % původní zjištěné ceny nebo směnné hodnoty, a
  • existuje další parametr: dojde-li k rozšíření podlahové plochy o více než 50 %.

V tomto případě se údaje zjistí snadno k okamžiku zahájení prací, asi stačí posudek při koupi, která se realizovala nedávno.


Jestli byly výdaje (náklady) vyšší, odstartuje se nový test – není skutečně podle Finanční správy rozhodující, že se nejedná o technické zhodnocení (viz zateplení).

3 komentářů k “DPH a prodej nemovitosti

  1. Pan Martin

    Dobrý den pane Ambroži, moc děkujeme za odpověď na náš konkrétní FB dotaz. Dovolil bych si ale reagovat s tím, že Vámi zmiňovaný Pokyn GFŘ na straně č. 16 (odstavec dole) zmiňuje, že pokud není vydávána kolaudace, nebo souhlas s užíváním stavby (tzn. proběhnou jen práce na zateplení obálky budovy – které nejsou podmíněny vydáváním stavebního povolení či ohlášení stavby) tak se nebude jednat ani o podstatnou změnu stavby podle § 56 odst.3 zákona o DPH. Tedy pokud to dobře chápeme, tak v tomto případě není rozhodující, kolik finančně stálo zhodnocení (např. 1 mil. Kč nákup nemovitosti a 1 mil. Kč opravy), ale pokud stavba nepodléhá povolení SÚ, tak tudíž by se DPH při prodeji platit nemělo… Je to popravdě napsáno dost složitě (Pokyn GFŘ) a moc Vám děkujeme za Váš čas.

  2. ADKA

    Zdravíme a informujeme Vás, že příští týden uveřejníme další článek na toto zajímavé téma.

  3. Paní M. Post author

    Paní M.
    Nepodnikající fyzická osoba prodává stavební pozemek, musí se zabývat daní z přidané hodnoty?
    ADKA:
    Podle našeho názoru DPH neřeší, více v článku publikovaném příští týden.

Napsat komentář: Paní M. Zrušit odpověď na komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *