Členské příspěvky a Daně (1)

By | 7 června, 2022

Odpovídáme na aktuální dotaz, jak je to s uznáváním členských příspěvků, máme na mysli hrazené některé zájmové organizaci (sdružující stavaře, pekaře atd.), když existuje v zákoně o daních z příjmů „zvláštní ustanovení“ v § 24/2/d ZDP. 🙃

Daňový náklad?

ANO, ale jsou zde uvedeny doplňující podmínky: „…členství je nutnou podmínkou k provozování předmětu podnikání nebo výkonu činnosti…“.

A překvapivě další v § 25/1/zo ZDP, který je zakazuje uplatnit jako daňově účinný, pokud: „…členský příspěvek hrazený poplatníkem příjemci, který je u tohoto příjemce osvobozen od daně,“.

Co tedy platí – Teorie?

Slůvko „nutnou“ je vskutku sporné, můžeme si takovou otázku položit u jakéhokoliv vynaloženého nákladu (výdaje)!

Odpověď není jiná, než že rozhoduje § 24/1 ZDP: „…vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů…“.

Praxe

Pokud pan Pekař, shodou okolností se zabývá pekařstvím, usoudí, že kontrola kvality a doporučení receptur aj. „Pekařským svazem“ je pro jeho činnost „nutná“, je více konkurence schopný, jde o daňový náklad.

Naše RADA

V dotazovaném případě je situace jednodušší 🙂, jde-li o servisní poradenské služby – viz zítřejší doplnění k dani z přidané hodnoty.

U druhé položky je pouze na rozhodnutí vedení, jak posoudí svou situaci v porovnání s panem Pekařem. Ale případně doporučujeme partnera požádat o potvrzení, že jeho výnos není u něj osvobozen od daně z příjmů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.