Archiv kategorie: Odpisování

„Nové“ daňové odpisy a Auditor (se) zlobí… (2)

Vytvořil | 2 června, 2021

Navazujeme na článek z minulého týdne. V odborné veřejnosti se diskutuje „zdánlivý“ nesoulad metodiky účetnictví a daně z příjmů. Změna vstupní ceny Opravdu platí, že u hmotného majetku („HM“), který jste si pořídili v loňském roce, se rozhodujete, jestli bude či nebude zařazen do daňově odpisovaného HM podle kritéria výše vstupní ceny (§ 29/1 ZDP). U všech stejné pravidlo?… Zobrazit více »

Účetní závěrka a odpisy

Vytvořil | 7 listopadu, 2019

Mnoho účetních již připravuje účetní uzávěrky, a tak se objevují každoročně témata, dotazy, jak a co se má správně účtovat. 🙂 Daňové vs. účetní odpisy Tento problém se často řeší. Jinými slovy: Jaké mohou (musí) být účetní odpisy – viz dotaz. Daňové odpisy jsou „roční“ V 99 % případů uplatníte v daních celý roční daňový odpis. A tak… Zobrazit více »

Pokračování v odpisování – manželé

Vytvořil | 5 listopadu, 2019

Aktuální téma se týká manželů a ustanovení § 30 odst. 12 zákona o daních z příjmů. 🙂 Dotaz: Manželé mají společné jmění a osobní vůz používala pro podnikání manželka. Je ale nyní na mateřské dovolené, podnikat plánuje manžel. Jak je to s odpisy auta? Řešení Předpokládáme, že manžel bude auto používat pro podnikání. V tomto případě se musí „pokračovat… Zobrazit více »

Pořizovací (vstupní) cena a daň z nabytí

Vytvořil | 3 října, 2019

Jedná se o velmi citlivé daňové téma, ve hře jsou u vyšších kupních cen nemovitostí i velké částky. Daň z nabytí nemovitých věcí je: jednorázovým daňovým nákladem/výdajem, je-li zaplacena nebo patří do pořizovací ceny, pro ZDP vstupní ceny podle 29/1? Odborné diskuse Informovali jsme Vás v několika článcích o těchto diskusích a též o Koordinačním výboru KDP… Zobrazit více »

Krácené DPH a vstupní (pořizovací cena) OA

Vytvořil | 13 srpna, 2019

Jak jsme uvedli minulý týden, je pouze na rozhodnutí poplatníka, jaký typ daňových odpisů uplatní! 🙂 Vstupní cena Odpisy vypočítáme podle § 29 ZDP ze vstupní ceny  – v tomto případě se jedná o pořizovací cenu podle účetních předpisů! VC = PC Tak je to přímo – u formy pořízení „koupí“ – resp. „…je-li pořízen úplatně…“ uvedeno… Zobrazit více »

Odpisování OA a DPH

Vytvořil | 7 srpna, 2019

Navazujeme volně na předchozí dva články a aktuální dotaz. Odpisy nového auta Poplatník daně z příjmů se rozhodne podle sebe, jestli si zvolí tzv. zrychlené nebo rovnoměrné odpisy. Co je výhodnější? Záleží vždy na konkrétních odhadech daňových základů v roce pořízení OA a v dalších letech. Připomínáme, že v prvním roce se může uplatnit 100% roční daňový odpis –… Zobrazit více »

Účetní nebo daňové odpisy?

Vytvořil | 9 července, 2019

Toto téma se pravidelně opakuje, resp. diskutuje při zpracování účetních závěrek, zejména jsou-li auditovány. Účetní odpisy Mají vyjadřovat skutečnou hodnotu majetku podle § 26/3 zákona o účetnictví. 🙃 Daňové odpisy Nemají skutečně „nic“ společného s realitou, jde o fiktivní částky, které uznáváme jako „daňové“ podle ustanovení § 26 a násl. zákona o daních z příjmů. Co platí… Zobrazit více »

Optimalizace přerušením odpisů

Vytvořil | 26 června, 2019

Minulý týden jsme publikovali několik tipů pro optimalizaci základu daně souvisejících s dokončením účetních závěrek. Některé z nich se samozřejmě týkají i fyzických osob, pro které jsme nabídli další náměty. 🙂 Právo na přerušení odpisů Konkrétně se jedná o následující situaci (dotaz). Postupujeme podle § 26/8 ZDP. Kdyby Vám skutečně za loňský rok měla propadnout daňová ztráta,… Zobrazit více »

Poloviční odpisy?

Vytvořil | 5 února, 2019

Máme na mysli poloviční „roční“ daňové odpisy hmotného majetku („DO“) a doplňujeme naši krátkou odpověď na jeden z lednových dotazů. 🙂 Roční 100% nebo 50% odpisy Zákon o daních z příjmů je velmi vstřícný (neřešíme časové odpisy!), a tak platí následující pravidla pro zdaňovací období (v našem případě pro zjednodušení kalendářní rok). 100% DO Poplatník má právo… Zobrazit více »

Software a daňové náklady Fyzické osoby

Vytvořil | 22 ledna, 2019

Doplňujeme – velmi krátce – naši odpověď na dotaz týkající se pořízení nehmotného majetku. Musí Fyzická osoba nový software v daních odpisovat? NE…🙂, NE…🙂! Raději jsme odpověď zopakovali… Skutečně platí výjimka pro fyzické osoby s příjmy z podnikání a nájmu, stačí, když výdaje prokazují a nevedou účetnictví. Zákon o daních z příjmů toto pravidlo uvádí v ustanovení § 24/2/zn. 🙂… Zobrazit více »