Daň z přidané hodnoty a pohledávky

Vytvořeno | 9 května, 2018

Nejvíce frekventovaným dotazem, často spíše přáním plátců DPH, je otázka:

  • Jestli konkrétní plnění (ne)patří do DPH? 🙂

Bohužel je „titulů“, které lze vyjmout z režimu daně z přidané hodnoty, minimum.


Myslíme tím případy, kdy uskutečněné „plnění“ není:

  • běžným zdanitelným plněním,
  • osvobozeným plněním, nebo
  • v režimu přenosu daňové povinnosti (reverse charge).

Dotaz na BLOGu:

  • Postoupení pohledávky nepodléhá DPH?

Řešení (1):

  • ANO i NE…

Typickou odpověď Daňového poradce si musíme zpřesnit:

  • Podle § 54/1/u zákona o DPH je osvobozeným plněním „úplatné postoupení pohledávky postoupené jiným subjektem“. Připomínáme, že v těchto případech nemá plátce nárok na odpočet daně u souvisejících přijatých zdanitelných plnění.
  • To znamená, že postoupení „vlastní“ pohledávky nezařadíme do režimu DPH. Toto stanovisko je potvrzeno v § 14/5/c ZDPH. 🙂

Zdanitelné plnění

Dodejme si pro pořádek, že osvobozeným plněním není poskytování finančních služeb:

  • „….jejichž předmětem je vymáhání dluhů a faktoring“.

Řešení (2)

Závěr dovodí tazatel po ověření, o kterou z výše uvedených variant se jedná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *