Fyzická osoba a podmínky pro osvobození prodeje akcií

By | 7 dubna, 2020

Plníme slib 🙂 a odpovídáme na druhou část dotazu z minulého týdne.

Časové testy

Pro testování, jestli je či není nutné zdanit prodej akcií fyzickou osobou v rámci § 10 ZDP – ostatní příjmy, postupujeme u časových testů podle § 4 – viz několik našich článků v příslušné kategorii.

Limit 100 000 Kč

Otázkou je jiné kritérium, a to:

  • „Je potřeba podávat DP, když se ve zdaňovacím období prodají pouze akcie osvobozené od daně… a v souhrnu prodeje přesáhnou 100 tis. Kč?

Řešení

(1) Jde-li o příjem z prodeje akcií osvobozených podle časového testu, daňové přiznání se podávat nemusí! 🙂

(2) Podle § 4/1/w ZDP je limit pro další typ osvobození „…úhrn u poplatníka nepřesáhne částku 100 000 Kč…“.


Není-li tato podmínka splněna, nelze ani využít § 38g ZDP a daňové přiznání se podat musí. 🙃


Naše RADA

Doporučujeme fyzickým osobám, aby si skutečně pečlivě zkontrolovali, jestli jim na loňský rok nevznikla povinnost podat daňové přiznání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.