JAK je to s nárokem DPH u aut?

By | 11 srpna, 2022

Na mediální kauzy se na internetu běžně reaguje, to se týká i otazníků u nároku na odpočet daně z přidané hodnoty u osobních aut.

Teorie

Je zcela jasná, stoprocentní nárok je pouze při 100% využití vozu pro ekonomickou činnost.

Ale ani toto tvrzení vám nezaručuje, byť je pravdivé, plný nárok.

Musíme zkontrolovat, zda se nejedná o použití třeba pro osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně.

Krácený nárok

Nejčastěji je u referentských vozidel, sledujeme poměr kilometrů podle služebních/soukromých jízd. Viz § 75 zákona o DPH). Samozřejmostí má také být, jestliže se “částečně” používá pro soukromé potřeby.

Bez knihy jízd, tak nepopulární, to dost dobře nejde! 🙃

Naše RADA

Příští týden si proto zopakujeme, jak je to s koeficientem při:

  • pořízení auta, a
  • na konci roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.