„Nové“ daňové odpisy a Auditor (se) zlobí… (2)

Vytvořil | 2 června, 2021

Navazujeme na článek z minulého týdne. V odborné veřejnosti se diskutuje „zdánlivý“ nesoulad metodiky účetnictví a daně z příjmů.

Změna vstupní ceny

Opravdu platí, že u hmotného majetku („HM“), který jste si pořídili v loňském roce, se rozhodujete, jestli bude či nebude zařazen do daňově odpisovaného HM podle kritéria výše vstupní ceny (§ 29/1 ZDP).

U všech stejné pravidlo?

Již dříve publikovala Finanční správa odborný názor, že podle přechodných ustanovení příslušné novely platí, že toto „nové“ kritérium (80 000 Kč) si může poplatník zvolit individuálně. Jinými slovy, rozhodne se u každé jednotlivé položky, zda se použije vyšší limit nebo „starý“ nižší (40 000 Kč). 🙂

Metodika účetnictví?

Problém s tím mají auditoři, neboť si nemohou zvyknout na tuto výjimku.

Usnadněte jim život, viz níže… 🙂

Naše RADA

Ve směrnici a příloze účetní uzávěrky si doplníte, že jste použili:

 • „…individuální přístup při volbě kritéria výše pořizovací, resp. vstupní ceny pro kategorii DHM, zde hmotný majetek podle platného znění ZDP.“.

3 komentáře k “„Nové“ daňové odpisy a Auditor (se) zlobí… (2)

 1. Pan Pavel

  Dobrý večer,
  chtěl bych se zeptat, jestli jednorázový odpis ve výši 80.000,- Kč bude trvalá záležitost (píšete v textu o přechodném ustanovení). Když už po 30 letech konečně zvýšili tu čtyřicetitisícovou almužnu.
  Dále bych se chtěl zeptat, jak je to s nehmotnými jednorázovými odpisy. Před dvěma lety jsem na základě Vaší zdejší rady uplatnil jednorázový odpis dražšího softwaru , což bylo pro FÚ v PT obrovskou novinkou. Ještě jednou Vám za to děkuji.

  1. Pan Pavel Autor příspěvku

   Nové limity pro daňové odpisování a technické zhodnocení platí…, přechodné ustanovení nabízí retroaktivitu pro pořízení dříve, tj. od 1. 1. 2020.

 2. Dotaz na BLOGu Autor příspěvku

  Dotaz na BLOGu
  Týká se změna také technického zhodnocení:
  ADKA
  ANO, viz dnešní článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *