Účtování v cizí měně od 1. ledna 2024

Vytvořil | 10 října, 2023

Opakující otázkou je, kdy se má vedení účetní jednotky rozhodnout…, resp. od kdy bude možné účtovat v cizí měně. Musíme nahlédnout do projednávané novely zákona o účetnictví:

„Měnu účetnictví lze změnit pouze k prvnímu dni účetního období…“

Další podmínky

A doplníme si informaci z důvodové zprávy:

Účetní jednotky tak mohou na základě navrhovaného ustanovení jako měnu účetnictví používat namísto české měny jinou měnu, jsou-li současně splněny stanovené podmínky – jiná měna musí být funkční měnou dané účetní jednotky a současně se musí jednat o některou z vyjmenovaných měn, tj. euro, americký dolar nebo britskou libru. Okruh jiných měn, které lze použít jako měnu účetnictví, je oproti IAS 21 omezen pouze na euro, americký dolar nebo britskou libru, a to s ohledem na jejich stabilitu a relevanci pro české účetní jednotky.

V případě, že měnou primárního ekonomického prostředí účetní jednotky by byla jiná měna než některá z uvedených měn (například švýcarský frank), měnou účetnictví této účetní jednotky může být pouze česká měna, neboť tato účetní jednotka by nesplňovala podmínky pro použití jiné měny jako měny účetnictví.

Naše RADA

Nepřehlédněte, že pro vybrané účetní jednotky a účetní jednotky vedoucí jednoduché účetnictví je i nadále „měnou“ česká měna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *