Jak je klíčové mít DD kvůli nároku na odpočet?

By | 26 září, 2022

V pátek jsme si připomněli vliv „dne uskutečnění zdanitelného plnění“ k nároku na odpočet daně, ale také k daňové povinnosti.

Podmínky pro nárok

Zmínili jsme § 73, a doplníme si, že je skutečně nutné podle § 73/1/a zákona o DPH „mít daňový doklad“.

Kdy mám/musím mít daňový doklad (DD)?

V praxi se stále přehlíží následující druhý odstavec:

  • „Plátce je oprávněn uplatnit právo na odpočet daně nejdříve za zdaňovací období, ve kterém jsou splněny podmínky podle odstavce 1.“

To znamená, přestože dnes je termín pro daňové přiznání, příslušný doklad máte – ale neměli jste ho „nejpozději“ 31. srpna, nárok není! 🙃

Naše RADA

Bohužel je to skutečně častá chyba…, které se pokuste vyvarovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.