Nájem a spoluvlastníci

By | 26 dubna, 2018

Další dotaz na BLOGu se týká jen na první pohled komplikované situace. 🙂


Pánové Pavel a Petr jsou spoluvlastníky činžovního domu, který pronajímají.

Pan Pavel podal daňové přiznání v březnu a uplatnil v § 9 ZDP prokázané výdaje. Ale druhý spoluvlastník má zařízen odklad daňového přiznání.


Jak bude vypadat DDZ pana Petra?

Myslíme tím dílčí daňový základ v § 9 ZDP a odpovídáme, že nevíme – a to je dobře! 🙂

Paušál nebo prokázané výdaje?

Pan Petr není vázán způsobem a termínem zpracování DPFO druhým vlastníkem.

Existuje jediné omezení:

  • Pokud nejsou příjmy a výdaje mezi spoluvlastníky rozděleny shodně – podle § 12/2 ZDP – nemůže žádný z nich použít paušální výdaje.

To znamená, má-li třeba na příjmech a výdajích pan Petr podíl 30 %, může si vybrat, co je pro něj výhodnější. 🙂


Dodejme, že nemusí pan Petr pana Pavla informovat, jak své daně zpracuje…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.