Nejčastější omyly Fyzických osob a termín DPFO

Vytvořil | 13 března, 2023

Dnešní článek upozorňuje na chyby, kterých se nejvíce dopouští poplatníci daně z příjmů fyzických osob. Využijeme sdělení, tipy Finanční správy, vybrali jsme dva, které citujeme.

Lhůta pro podání

„Termín pro podání tzv. papírových daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob letos připadá na pondělí 3. dubna 2023. Lhůta pro daňové přiznání podané elektronicky je o měsíc delší a posledním dnem pro elektronické podání je úterý 2. května 2023. Pokud daňové přiznání podává za daňový subjekt daňový poradce nebo advokát, je lhůta pro jeho podání delší, a to do pondělí 3. července 2023. Stejná lhůta platí i pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Jakým chybám se mají poplatníci vyhnout?“

Datové schránky a podání přiznání v nesprávném formátu PDF

„…Od nového roku jsou ze zákona zřizovány datové schránky pro OSVČ a právnické osoby, které datovou schránku dosud nemají. Se zpřístupněním datové schránky podnikající fyzické osoby zřizované ze zákona je spojena povinnost osoby, které byla tato datová schránka zpřístupněna, podat daňové přiznání elektronicky, a to ve vztahu k těm podáním, která se vztahují k činnosti, ve které alespoň částečně vystupuje jako podnikající fyzická osoba.

V takovém případě lze k podání daňového přiznání finančnímu úřadu v elektronické formě využít nejen datovou schránku, ale i některý z jiných možných způsobů autorizované elektronické komunikace na dálku. Doporučujeme elektronicky podat přiznání prostřednictvím portálu MOJE daně. Při zpracování elektronického přiznání pak daňové subjekty často chybují v tom, že přiznání sice pošlou na finanční úřad pomocí datové schránky, ale v nesprávném formátu. Elektronické přiznání musí být podáno v předepsaném formátu XML a nelze ho elektronicky podat ve formátu PDF.

Informační shrnutí a nejčastější dotazy a odpovědi k datovým schránkám jsou k dispozici na webu Finanční správy….“

Naše RADA

Není-li Vám něco jasného, neváhejte, rádi poradíme! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *