Povinnosti identifikované osoby

Vytvořil | 4 dubna, 2019

Plníme slib a krátce odpovídáme na podrobný dotaz týkající se povinností Identifikované osoby („IdO“), která se registruje, neboť přijímá zprostředkovatelské služby typu Airbnb. 🙃

Jak postupovat?

Pro zjednodušení jsme základní povinnosti uvedli v následující tabulce – zvolili jsme si modelovou situaci s vymyšlenými údaji.

Co je příjem (a plnění pro DPH) Je jím celá částka 1 000 Kč hrazená hostem, i když na účet zprostředkovatele. Pronajímatel obdrží „jen“ 960 Kč, viz níže.
Co je náklad Pro daň z příjmů je výdajem (nákladem) faktura od zprostředkovatele, tj. 40 Kč plus DPH.
Provize od Airbnb Je třeba na úrovni 4 % příjmů, tj. 40 Kč.
Faktura od Airbnb Povinností IdO je odvést DPH za zprostředkování, při 21% sazbě daně je DPH ve výši 8,40 Kč.
Daňové přiznání Podává se za kalendářní měsíc, v němž se plnění uskutečnilo. Zařadí se na řádek 5, povinnost přiznat daň v tuzemsku od osoby registrované v EU: základ daně 40,00 Kč a daň 8,40 Kč.
Souhrnné hlášení V tomto případě se nepodává, nejde o typ služeb uvedený v zákoně (místo plnění je v tuzemsku, nikoliv v jiném členském státě).

Zaokrouhlení

Neprováděli jsme zaokrouhlení vypočtené daně.

Naše RADA

Neuvádíme žádné odkazy na paragrafy zákona, ale určitě je rozumné nahlédnout do sdělení Finanční správy k této problematice.

3 komentáře k “Povinnosti identifikované osoby

 1. Tomáš

  Děkuji za článek. Ještě mi ale není jasné, zda kromě podání daňového přiznání mám daň i odvádět nebo je již odvedená – faktura od Airbnb (plátce DPH) již českou daň rozepsanou má – mám od Airbnb fakturu, že si účtují 40 Kč včetně 21% DPH. Myslím tedy, že já nemám povinnost daň odvádět, když jsem ji uhradil tím, že si ji z mého příjmu Airbnb již strhlo a jen budu měsíčně podávat daňové přiznání. Nebo mám povinnost stejnou daň platit ještě jednou?
  Děkuji za odpověď.
  ADKA:
  Jedná se o reverse charge, přenos daňové povinnosti do České republiky, Airbnb žádnou DPH v Česku nezaplatil – strhl si svou provizi.

 2. Tomáš

  Dobrý den,
  děkuji za odpověď.
  Pokud by šlo o reverse charge, tak nedává smysl, že jak Airbnb rozepisuje DPH na faktuře – Airbnb faktura obsahuje informace o částce bez DPH, vyčíslenou čásku DPH (21%) a celkovou sumu s DPH. Strhávající si jako provizi celou sumu vč. DPH. Na faktuře uváděná výše DPH je česká, v Irsku jsou jiné sazby.
  Pokud by to bylo reverse charge, tak by měla být na faktuře od Airbnb DPH ve výši 0 Kč a daň přiznám a odvedu v ČR já, nebo ne?
  Děkuji

 3. Tomáš

  Dobrý den,
  opakovaně jsem se zde dotazoval a protože jste mi ochotně odpovídali, tak přidávám svou zkušenost. Nemám nic proti tomu, pokud informace zveřejníte, když usoudíte, že to čtenářům pomůže 🙂

  Jako OSVČ jsem se přihlásil na FÚ k registraci DPH jako identifikovaná osoba kvůli Airbnb. Po schválení registrace jsem v účtu Airbnb do Profilu zadal své DIČ, systém automaticky DIČ ověřil během několika hodin a v potvrzujícím emailu uvádí, že mi od teď budou vystavovat faktury na provizi bez DPH.

  Zde je text e-mailu od Airbnb:
  **************
  Předmět: Ověření DIČ Evropské unie bylo úspěšné

  Úspěšně jsme ověřili tvé EU DIČ [CZ1234561234]. Tvůj status plátce DPH bude uplatněn u nových rezervací, u kterých do budoucna už DPH účtovat nebudeme.
  Jelikož tento status nelze aplikovat u již ukončených rezervací, DPH přidanou k našim servisním poplatkům bude účtována u minulých a již přijatých rezervací.
  Budeme pravidelně kontrolovat status ověření tvého EU DIČ. Pokud nebudeme moci tvoje číslo ověřit, budeme tě informovat a poskytneme ti více podrobností k provedení nového ověření.
  ADKA
  Je zřejmé, že po regstraci “alibuje” AirBnB, že DPH již odvádět (srážet nebude…). Více v dalším článku po Velikonocích…
  **************

  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *