Účtování sdružení FO od ledna 2019

By | 29 června, 2018

Nadpis není zcela přesný, ale vystihuje obrovský problém, se kterým se musí všichni účastníci sdružení kvůli dani z přidané hodnoty vypořádat od 1. 1. 2019. 🙃

Viz aktuální dotaz:

 • „…ve společnosti je určen jeden a ten fakturuje a nakupuje… a nadále bude nakupovat pouze jeden člen a prodávat také jeden člen za celou společnost. Dodávají a nakupují v rámci EU…“ (zkráceno)

Jaké je řešení?

Variant „účtování“ – zde ve smyslu dodržení zákona o DPH, podle kterého v „novém“ systému vystupuje každý společník společnosti („účastník sdružení“) sám za sebe, je nespočet. Proto neexistuje jeden univerzální model a jednoduchá odpověď. 🙃

„Sám za sebe“

Znamená to, že každý společník je samostatným daňovým subjektem z pohledu zákona o DPH, plátcem či osobou povinnou k dani, uplatňuje „své“ nároky a plní „své“ povinnosti.


Nabízíme alespoň jeden vzorový příklad:

 • Společník „A“ dodává zboží do jiné členské země EU jako osvobozené plnění. Ostatní společníci mu fakturuji – poskytují subdodávky jako tuzemská zdanitelná plnění.

Rada (1)

Chválíme paní Evu, včas se o tuto problematiku zajímá, ale doporučujeme, aby konkrétní variantu pro dané sdružení odsouhlasil zkušený daňový poradce.

Rada (2)

Objeví se ještě celá řada výkladů, nicméně již dnes jsou k dispozici zdroje ve VERLAGu, kniha autora Blogu a další články, na kterých se podílel. 🙂

Rada (3)

Volně přístupný je publikovaný názor daňové správy, který není špatný, jen obsahuje některé trochu zavádějící informace, což je způsobeno určitým zobecněním problematiky vztahů mezi společníky.

One thought on “Účtování sdružení FO od ledna 2019

 1. Paní Hana Post author

  Dotaz paní H:
  Jak je to s vedením účetnitví ve sdružení, může jeden vést evidenci a druhý účtovat?
  ADKA:
  Odpověď uveřejníme příští týden.

  Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.