Účtování sdružení FO od ledna 2019

Vytvořil | 29 června, 2018

Nadpis není zcela přesný, ale vystihuje obrovský problém, se kterým se musí všichni účastníci sdružení kvůli dani z přidané hodnoty vypořádat od 1. 1. 2019. 🙃

Viz aktuální dotaz:

 • „…ve společnosti je určen jeden a ten fakturuje a nakupuje… a nadále bude nakupovat pouze jeden člen a prodávat také jeden člen za celou společnost. Dodávají a nakupují v rámci EU…“ (zkráceno)

Jaké je řešení?

Variant „účtování“ – zde ve smyslu dodržení zákona o DPH, podle kterého v „novém“ systému vystupuje každý společník společnosti („účastník sdružení“) sám za sebe, je nespočet. Proto neexistuje jeden univerzální model a jednoduchá odpověď. 🙃

„Sám za sebe“

Znamená to, že každý společník je samostatným daňovým subjektem z pohledu zákona o DPH, plátcem či osobou povinnou k dani, uplatňuje „své“ nároky a plní „své“ povinnosti.


Nabízíme alespoň jeden vzorový příklad:

 • Společník „A“ dodává zboží do jiné členské země EU jako osvobozené plnění. Ostatní společníci mu fakturuji – poskytují subdodávky jako tuzemská zdanitelná plnění.

Rada (1)

Chválíme paní Evu, včas se o tuto problematiku zajímá, ale doporučujeme, aby konkrétní variantu pro dané sdružení odsouhlasil zkušený daňový poradce.

Rada (2)

Objeví se ještě celá řada výkladů, nicméně již dnes jsou k dispozici zdroje ve VERLAGu, kniha autora Blogu a další články, na kterých se podílel. 🙂

Rada (3)

Volně přístupný je publikovaný názor daňové správy, který není špatný, jen obsahuje některé trochu zavádějící informace, což je způsobeno určitým zobecněním problematiky vztahů mezi společníky.

Jeden komentář k “Účtování sdružení FO od ledna 2019

 1. Paní Hana Autor příspěvku

  Dotaz paní H:
  Jak je to s vedením účetnitví ve sdružení, může jeden vést evidenci a druhý účtovat?
  ADKA:
  Odpověď uveřejníme příští týden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *