Za kolik jste si pořídili podíl v SRO?

By | 8 srpna, 2022

Navazujeme na páteční článek a aktuální dotaz.

Prodej SRO není osvobozen…

Řešíme situaci, kdy není splněn pětiletý časový test podle § 4/1/s zákona o daních z příjmů (ZDP) a fyzická osoba musí zisk z prodeje svého SRO zdanit. 🙃

Jedná se o příjmy podle § 10 ZDP, neboť předpokládáme, že podíl nebyl součástí obchodního majetku (§ 4/4 ZDP) poplatníka daně z příjmů fyzických osob.

Zisk: Příjem mínus nabývací cena

Do svého SRO vložila tato fyzická osoba nepeněžní vklad, soukromý majetek, a tak je nabývací cenou vstupní cena (§ 24/7 ZDP) – zde se jedná o malou starší dodávku (FO podnikala v rámci přepravních služeb).

Protože byl vůz koupen v lednu 2018 a do SRO vložen v létě téhož roku, je tzv. vstupní cenou podle § 29/1 ZDP pořizovací cena, kupní cena. Proto nemusí být „zisk“ a daň vysoká. 🙂

Naše RADA

Jak vyplývá z krátké odpovědi, i tak jednoduchá kauza se musí posuzovat s pečlivou znalostí zákona o daních z příjmů, viz výše uvedené odkazy.

Proto doporučujeme v těchto případech raději osobní konzultaci s daňovým poradcem, aby byly správně posouzeny vstupní údaje pro daňové řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.