Dodání zboží v EU

Vytvořeno | Únor 10, 2016

Musí být doloženo!

DPH na vstupu i výstupu?

Pokud „jakýmkoliv“ způsobem pořizujeme zboží, které následně dodáme do Jiného členského státu EU („JČS“), režim DPH je následující:

  • máme nárok na odpočet DPH, a
  • současně nemáme povinnost odvést DPH.

Nárok na odpočet

Samozřejmě se týká i zboží dovozeného, které dále „prodáme“ do JČS.

Osvobození od DPH

Nepodceňujte doložení osvobození od daně – podmínky jsou jasně popsány v § 64.


Mimo jiné musí být takové zboží „odesláno nebo přepraveno z tuzemska“.


Dovoz zboží a dodání zboží do EU

Dotaz na Blogu se týká osvobozeného dovozu zboží a jeho prodeje v jiném členském státě.


V těchto případech je nutné dodržet pravidla uvedená v § 71g.


🙃

Je třeba též ověřit, jestli tuzemskému plátci nevzniká v jiném členském státě povinnost registrace k DPH (viz podobná, zrcadlová situace v ČR, a to podle § 6c/2 zákona o DPH).

Třístranný obchod

Aktualizovali jsme článek k níže uvedenému dotazu. 🙂

Pokud jde o zjednodušený postup podle § 17 zákona o DPH, je-li tuzemský subjekt tzv. prostřední osobou:

  • Zboží dodá osoba registrovaná k dani například v Itálii („1 „), jde o zboží pro osobu registrovanou v ČR („2“) – zboží objednává a dodává pro osobu registrovanou v jiném členském státě, třeba v Rumunsku („3“), zboží je dopraveno přímo od osoby „1“ osobě „3“,
  • povinnosti osoby „2“ uvádíme ve vzorovém daňovém přiznání k DPH.

3 komentářů k “Dodání zboží v EU

  1. Paní Kamila

    Dobrý den, prosím Vás o radu. Naše společnost obchoduje se zbožím v rámci EU, ale nyní zboží vůbec nedorazilo do ČR. 1) Dodavatel je z Itálie – plátce DPH. 2) Naše společnost – plátce DPH. 3) Odběratel je z Itálie – plátce DPH. 4) Zboží bude přepraveno z Itálie přímo do Rumunska, tedy nevstoupí na území ČR. Jak mám vyplnit přiznání k DPH z pohledu zboží? Budu tento pohyb vůbec v přiznání vykazovat, když zboží do ČR vůbec nepřišlo? Děkuji a zdravím.

  2. ADKA

    Odpověď jsme zakomponovali do aktualizovaného článku. Řešení je jasné a naleznete ho ve vzorovém daňovém přiznání k DPH.

  3. Pan V.

    Pan V.
    Firma plánuje vyvážet (zasílat) zboží do sousedních zemí, přáním je, aby nebyla povinnost se registrovat k DPH v cizině. Je to možné?
    ADKA
    ANO, více v článku publikovaném tento týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *