Zdanění darů mezi Fyzickými osobami

Vytvořeno | Únor 18, 2020

Na toto téma jsme nedávno publikovali několik článků, na které navazuje aktuální dotaz, z něhož citujeme redakčně upravenou část:

  • Byt je ve spoluvlastnictví dvou fyzických osob. Nyní jedna z nich svou polovinu daruje druhé osobě. Jak to bude s daní z příjmů?

Osvobození od daně z příjmů?

Na tyto případy, byť se jedná o přítele a přítelkyni, nelze automaticky uplatnit osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 10 odst. 3 písm. c) bod první ZDP – „dar od příbuzného…“.


Existuje další varianta osvobození 🙂, podle bodu druhého tohoto ustanovení – jde-li o bezúplatný příjem:

  • „od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společné hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou“.

Společně hospodařící domácnost?

Prokazuje se různě, více viz poznámka v Pokynu D-22 k tomu textu zákona o daních z příjmů.

Naše RADA

Nejsme schopni posoudit 🙃, jde o právní rozbor, jestli jsou v tomto případě splněny podmínky pro výše uvedenou alternativní variantu osvobození od daně z příjmů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *