Daňové novinky pro Fyzické osoby: Sdružení

Vytvořil | 3 srpna, 2018

Na středeční chmurný článek pokud možno zapomeňte 🙃, druhá nejvýznamnější novinka u fyzických osob (ale týká se též plátů DPH právnických osob), není tak hrozná, jak se zdá.

Sdružení a daň z příjmů

 • NIC se nemění. 🙂

Sdružení a daň z přidané hodnoty

Od 1. ledna 2019 nebude možný „starý“ model, že „vše“, co se týká daně z přidané hodnoty, vyřídí pověřený společník společnosti (účastník sdružení bez právní subjektivity).

Komplikace a Nejasnosti?

NE: Podle autora, ač je nový systém a „výklady“ kritizovány – i na našem FB, je podrobně vysvětlen v knize vydavatelství VERLAG.


Prostě a jednoduše, každý společník činí úkony sám za sebe podle platného znění zákona o DPH.


Problém je jediný, ryze praktický, jak tomu je u každé změny:

 • Je třeba si u sdružení popsat: CO společníci činí v rámci společnosti (sdružení), aby mohli plnit své povinnosti a uplatňovat svá práva (“sám za sebe”).

2 komentáře k “Daňové novinky pro Fyzické osoby: Sdružení

 1. Paní Eva Autor příspěvku

  Paní Eva
  Existuje sdružení, které vede daňovou evidenci a má dva společníky, fyzické osoby. Od 1. 1. 2019 by měla být změna ohledně DPH (každý sám za sebe).
  Společníci chtějí dále mít zachovanou společnost. Mají ve sdružení budovu, společně nakoupené zboží a další majetek. Jak dále zajistit plynulé podnikání?
  Podle paní Evy by bylo ideální, aby měl každý svoji daňovou evidenci, ale bohužel nechtějí. Prosí, jestli již víte nějakou radu…
  ADKA:
  • Připravíme články ke sdružení na příští týden. Nesmíme zaměňovat povinnou evidenci pro DPH se způsobem stanovení dílčích daňových základů pro daň z příjmů.

 2. Paní Vlaďka

  Paní Vlaďka:
  Dobrý den, prosila bych o odpověď na následují otázku. Manželé měli do konce roku 2019 sdružení fyzických osob bez právní subjektivity, využívali paušální výdaje ve výši 60% z příjmu.V roce 2019 sdružení nevyvíjelo činnost, neboť manželka byla na nemocenské a později na mateřské dovolené. Za rok 2019 vše danil manžel. Nyní by chtěli pokračovat ve sdružení a proto musí manželka přefakturovávat příjmy a on jí zase výdaje. Tato přefakturace mu ale asi nesníží daňový základ, když používá paušální výdaje, které jsou pro něho výhodnější. Myslím si, že by bylo lepší mít manželku jako spolupracující osobu. Prosím o Váš názor a děkuji za odpověď.
  ADKA:
  Dobrý den, dotazu se budeme věnovat příští týden, první článek uveřejníme v úterý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *