Jak se mají evidovat tržby (EET) – ve sdružení

Vytvořil | 13 února, 2020

Reagujeme na aktuální dotaz, v němž se tazatelka táže, kdo, resp. jak se mají evidovat tržby osoby spolupracující formou „franchisingu“.

Sdružení

Spolupracovníci si podle zadání založili sdružení bez právní subjektivity (společnost) a hlavní organizátorka je společnicí všech sdružení.

Zastoupení

Doplňující dotaz se týká zastupování – redakčně upraveno:

  • „Je možné, aby jednotliví spolupracovníci při vyúčtování hotovosti se zákazníkem využili mobilní aplikace EET na svoje i na moje identifikační číslo, a provedli tak na místě u zákazníka on-line evidenci EET jak za sebe, tak za mne?“

Řešení

Zastupování je možné, i po novele zákona, ale existují limity pro využívání zvláštního režim – viz aktualizovaná ustanovení paragrafů osm a devět zákona o EET.

Naše RADA

Podle našeho názoru bude jednodušší, aby nemuselo být x-smluv o zastupování (velmi přesně specifikovaných) a nebylo omezení pro případnou volbu papírové formy, aby ten poplatník, který inkasuje hotovost, řešil EET „sám za sebe“. 🙂

Připomínáme, že stále není k dispozici aktualizovaný Pokyn 🙃, a tak můžeme volně navázat na texty z naší poslední knihy EET:

  • „…Údaje hlášené prostřednictvím EET jsou samoúčelné 🙃, nemají přímou návaznost na daň z příjmů (skutečné „zdaněné“ příjmy) a odvody daně z přidané hodnoty…“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *