Koeficienty v DPH

Vytvořil | 21 ledna, 2019

V posledním daňovém přiznání k dani z přidané hodnoty za kalendářní rok 2018 na Vás čeká v oblasti DPH nejsložitější úkol, musíte správně stanovit koeficienty… 🙃

O CO se jedná?

Koeficientů je celá řada, v této chvíli jsou nejdůležitější následující dva:

Roční koeficient, kterým řešíme nárok na odpočet DPH pro případy, kdy přijatá zdanitelná plnění souvisí též s uskutečněnými plněními osvobozenými od daně – viz § 76/7 zákona o DPH.


Máte-li všechna DP k DPH za loňský rok vyplněna správně, zadáte-li korektně údaje do posledního daňového přiznání, kvalitní program vypočte „sám“ tento koeficient. Výsledek bude z Vašeho pohledu plus nebo mínus DPH…


Korekce poměrného koeficientu je ale závislá jen a jen na Vašich kalkulacích. Upravujete – při rozdílu více jak deset procentních bodů – původní hodnoty nároku DPH, podle § 78 a násl. zákona o DPH.

Tím odpovídáme také na aktuální dotaz.


Nezapomeňte, že je povinnost část DPH vrátit 🙃– může tomu být i naopak a dodatečně získáte vyšší daň z přidané hodnoty 🙂.


Naše RADA

Podrobné články ke koeficientům jsme již na BLOGu publikovali. 🙂

Jeden komentář k “Koeficienty v DPH

  1. ADKA Autor příspěvku

    Dotaz na BLOGu:
    Proč bychom měli snižovat nárok na odpočet DPH, když máme až nyní na konci roku 2018 nájmy osvobozené, tj. další k již zdaňovaným. Některé faktury na opravu jsou pro celý objekt.
    ADKA:
    Krátit nárok musíte – více v pátečním článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *